Передвиборчий популізм влади може вдарити по кишенях українців |
Представлення нових соціальних ініціатив українського Президента голова уряду Микола Азаров вже назвав історичною подією, оскільки "вперше за 20 років незалежності глава держави поставив такі масштабні й комплексні завдання в соціальній політиці держави".
Серед наполеонівських планів Віктора Януковича: знову виплатити українцям по тисячі гривень компенсації за вкладами в Ощадбанку СРСР, впровадити іпотечне кредитування під 2-3% річних та підвищити пенсії на 100 гривень. Всі ці ініціативи мають бути втіленні в життя вже з травня цього року.
Не встиг український гарант промовити свою соціальну програму, як у державній іпотечній установі "схвалили" її і запевнили, що іпотечну схему, коли людина платить 2-3%, а решту компенсує банкам держава, в Україні впровадити цілком нормально. За словами голови правління державної іпотечної установи Віктора Миргородського, впровадити це можливо шляхом збільшення статутного капіталу установи, яку він очолює. "За 2-3 тижні стануть відомі подробиці даної програми",- сказав Миргородський.
Встигнути все
Таку поспішність у виконанні соціальних обіцянок експерти пояснюють наближенням виборів. "Всім зрозуміло, чим це попахує. Роздавання грошей - це базові пункти передвиборчої кампанії Партії регіонів",- прокоментував Dеutsche Welle директор програм незалежного урядування Українського інституту публічної політики Іван Пресняков. Голова центру соціальних і політичних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран впевнений, що для досягнення "любові електорату" Президент і партія влада потужно використовуватимуть адміністративний ресурс і фінансове задобрення. "Це популістський крок. Не варто очікувати, що все стане реальністю",- сказав Dеutsche Welle Сергій Таран.
Втім, незважаючи на критику, і прем’єр-міністр Микола Азаров вже навіть пообіцяв при внесенні змін до державного бюджету на 2012 рік передбачити соціальні ініціативи президента.
Бюджет не витримає таких щедрот
Однак Іван Пресняков сумнівається, чи зможе державний бюджет "оплатити таку виборчу кампанію партії влади". За словами експерта, нині українська казна збідніла і поповнити її можна грошима МВФ чи досягнувши успіху у переговорах з Росією щодо знижки на газ. Втім, поки обнадійливих перспектив щодо цього немає. На додаток до цього влада роздає щедрі соціальні обіцянки. "Розроблять якусь непрозору програмку, переріжуть урочисто стрічку, дадуть трохи грошей пенсіонерам і після виборів всі про них забудуть. Це відпрацьована схема",- наголошує Іван Пресняков.
Як заявив віце-прем’єр - міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко, реалізація більшості соціальних ініціатив Президента у цьому році обійдеться у 16 мільярдів гривень. Аналітики упевнені, що після таких соціальних щедрот влади Нацбанк буде змушений включити верстат для друкування грошей і Україні не уникнути інфляції.
Не спрацює
Колишній заступник міністра праці й соцполітики Павло Розенко каже, що українці вже бачили подібні схеми, коли влада протягом всього періоду своєї каденції "затискала" всі соціальні стандарти, а потім перед виборами щедро обіцяла збільшити зарплати, пенсії, соцвиплати. Нині меседж Президента розрахований саме на електорат Партії регіонів - пенсіонерів, військовослужбовців, інвалідів війни.
Однак голова правління Українського інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва відзначає, що соціологічні дослідження кількох останніх років доводять, що ставлення виборців до "відвертої покупки голосів" соціальними обіцянками змінилося.
"Спостерігаємо різке падіння довіри до влади. Тож купівля голосів не спрацює. Більше на електорат впливає список кандидатів на виборах",- прокоментувала Dеutsche Welle Балакірєва. За її словами, на такий підкуп "клюне" не більше 5% українських громадян. Здебільшого на такі соціальні обіцянки ведуться пенсіонери, "які звикли жити в державі, що вирішує за них все", наголошує Іван Пресняков. Він переконаний, що ситуація не зміниться, допоки представники малого та середнього бізнесу не стануть політично активними.