Аратта - На головну

21 грудня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, поширилися звістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російською армією в І Світовій війні...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Місяць сформувався у результаті планетарної катастрофи?

У світі науки 6758 переглядів

Опубліковано - 26.03.2012 14:28 | Всі новини | Версія для друку

Місяць сформувався у результаті планетарної катастрофи?
Місяць сформувався у результаті планетарної катастрофи?
Ідентичне співвідношення ізотопів титану в земних породах і в надрах Місяця вказують на те, що супутник Землі практично повністю складений з тієї само матерії, з якої утворилася наша планета на зорі Сонячної системи.

Про це заявляють учені в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.

Більшість астрономів вважає, що Місяць утворився в результаті зіткнення Тейі, протопланетного тіла, із "зародком" Землі. Під час цього процесу вона зруйнувалася, і з’явилася Місяць в результаті "зліпленех" уламків з частками земної матерії, які були викинуті в результаті удару. За різними оцінками, як мінімум, 40% матерії Місяць успадкувала від Тейі, і до 60% - від Землі.

Група астрофізиків під керівництвом Цзюнь-Цзюнь Чжан з університету Чикаго (США) поставила під сумнів істинність цієї гіпотези, порівнявши співвідношення ізотопів титану в земних і місячних породах.

Зі слів планетологів, співвідношення двох рідкісних ізотопів титану – "легкого" титану-47 і "важкого" титану-50 - залишається однаковим для всіх земних порід, в яких присутні атоми цього металу.

Метеорити і інші "космічні" камені містять зовсім інше співвідношення ізотопів титану, і це дає підстави вважати, що співвідношення титану-47 і титану-50 було закладено ще під час народження Сонячної системи і формування перших протопланетних тіл і астероїдів.

Автори статті проаналізували співвідношення ізотопів титану в п’яти зразках земних порід, 27 метеоритах-хондритах і в 24 фрагментах, витягнутих з надр Місяця.

Як і очікувалося, співвідношення ізотопів в земних мінералах було ідентичним у всіх випадках – максимальне відхилення становило лише соті частки відсотка. В метеоритах спостерігався великий розкид значень, які відрізнялися один від одного в 5-6 разів, в залежності від типу об’єктів.

На подив дослідників, місячні зразки практично не відрізняються за співвідношенням титану-50 і титану-47 від їх земних "колег". Вчені зафіксували деякі відмінності, проте більшість з них перебували на межі чутливості приладів і тому не заслуговували довіри.

Зі слів астрономів, такі невеликі відмінності могли виникнути в результаті "бомбардування" нейтронами в той час, поки зразки спочивали на поверхні Місяця.

Практично ідентичне співвідношення ізотопів титану йде врозріз з більшістю інтерпретацій зіткнення Землі і Тейі. Як стверджують дослідники, "землеподібні" місячні надра могли виникнути або в разі вкрай неправдоподібних умов формування Місяця, при над повільній швидкості охолодження останків Тейі і осколків земних порід, або при дуже інтенсивному "перемішуванні" матерії в диску акреції.

На думку авторів статті, найбільш реалістичним сценарієм виглядає гіпотеза так званої "крижаної" Тейі. Згідно з цим припущенням, Тейя сформувалася в холодній частині протопланетного диска Сонячної системи і складалася практично повністю з льоду та інших легких елементів.

При зіткненні із Землею вода і гази випарувалися, і Місяць сформувався, здебільшого, з матерії нашої планети. Тим не менш, цю гіпотезу ще потрібно перевірити за допомогою моделювання, підсумовують дослідники.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Підозр у людини тим більше, чим менше вона знає”
Френсіс Бекон

 
Реклама на порталі
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.