Україна для людей. Українкам не дають допомогу на дитину через наказ Кабміну |
"Главред" на конкретному прикладі розбирався, чому це відбувається.
Харків’янці Марині К. соціальні служби відмовили у виплаті на другу дитину. Як пояснили їй чиновники, причина - її гарні матеріально-житлові умови та наявність заможного співмешканця. Щоправда, документа, де б письмово була зафіксована така причина, Марина не бачила. Та й інспекторів, які для визначення її матеріального благополуччя повинні були приїхати, оглянути її квартиру і познайомитися з "багатим" спонсором, Марина теж не дочекалася. До слова, наша героїня живе у звичайній трикімнатній квартирі на околиці, яку їй у спадок залишила бабуся, а її цивільний чоловік Олександр заробляє 5000 гривень на місяць. Навряд чи людину з таким щомісячним доходом можна вважати заможною ...
В Україні почастішали випадки, коли матерям, які народили дитину, відмовляють у таких виплатах. Нагадаємо, в минулому році Верховна рада вже розглядала законопроект, що передбачає посилення вимог до одержувачів цієї допомоги. Зокрема, матеріально забезпеченим сім’ям такі виплати не передбачалися.
Збільшення суми одноразової допомоги при народженні дитини ініціював ще Віктор Ющенко, перебуваючи на посаді президента України. Така фінансова підтримка повинна була стимулювати народжуваність у нашій країні. Зокрема, в квітні 2005 року сума виплати (за першу дитину) була підвищена до 8,5 тис гривень, 40% якої виплачувалося відразу після реєстрації новонародженого, а залишок - протягом року. Так як розмір даних виплат був прив’язаний до прожиткового рівня, кожного наступного року сума, яка виплачується при народженні дитини, переглядалася у більший бік.
У 2012 році, вже при новій владі, за першу дитину повинні виплатити 30 прожиткових мінімумів, за другу - 60, за третю - 120. Таким чином, з першого квітня цього року розмір допомоги на першу дитину складе більше 27 тис грн, на другу - майже 55 тис, а на третю - близько 110 тис грн.
При народженні першої дитини виплачують суму, рівну десяти розмірам прожиткового мінімуму (з першого квітня - 1037 грн), а залишок перераховують протягом наступних 24 місяців.
При народженні другої дитини цей термін розтягується на 48 місяців, третьої - до 72 місяців. На поточний рік, відповідно до закону про держбюджет 2012, уряд заклав на виплату дитячих грошей 26,6 млрд.
Тим не менш, на практиці отримати такі кошти досить складно. Особливо це стосується виплат на другу і третю дитину. Адже тут суми незрівнянно більші. Враховуючи, що нинішній бюджет був прийнятий з великим дефіцитом, можна з великою часткою впевненості припустити, що грошей на ці цілі чиновники просто не знайшли.
Як розповіло обізнане джерело, близьке до Кабміну, зараз існує негласна вимога до соціальних служб - затягувати процес соціальних виплат. Втім, у Міністерстві соціальної політики запевнили, що ніяких розпоряджень щодо цього не було, а всі виплати здійснюються за графіком і на законних підставах.
Проблема ускладнюється і бюрократією на місцях. За словами героїні статті Марини К., процес отримання виплат можна прискорити, віддячивши чиновника в розмірі 5% від суми виплат. У її випадку це більше 2 тис гривень. Для молодої сім’ї - немаленькі гроші.
При цьому суми, які виплачують при народженні, якщо перерахувати всі потреби дитини, невеликі. Поява маляти - хоч і радісна подія в житті батьків, але досить дорога. Причому до великих витрат потрібно приготуватися ще задовго до його народження. Тільки на всілякі аналізи у майбутньої мами може піти близько тисячі гривень на місяць, плюс похід на УЗД - це ще 200 гривень, до цього треба додати візит до лікаря. "У нас тільки де-юре безкоштовні послуги лікаря, де-факто за увагу доктора потрібно платити. Разовий похід - це як мінімум 50 гривень", - каже Надія Мизгіна, яка готується стати мамою.
"Я народжувала в звичайному пологовому будинку, мені пологи обійшлися майже в тисячу доларів", - розповідає Марина К. І їй ще не потрібно буде купувати коляску і дитячі речі: другий малюк буде доношувати речі старшої сестрички Софії. Але на харчування, памперси та інші поточні витрати знадобиться не менше 130 доларів на місяць. До того ж, Марина та її цивільний чоловік розраховували замінити старі вікна на пластикові і утеплити дитячу кімнату. Однак, враховуючи, що соцслужби відмовили їм у грошовій допомозі, ці заходи доведеться відкласти. А малюкам доведеться спати у холодній квартирі. Втім, Марина має намір боротися з чиновницьким свавіллям і збирається звернутися до суду.
Теоретично, щоб заробити на якісний побут своїм малюкам, Марина може вийти на роботу (до речі, вона працює перекладачем у великій компанії). Однак, за її словами, за послуги няні їй доведеться викласти майже всю заробітну плату.
Не дивно, що, стикаючись з такою ситуацією, в Україні не поспішають народжувати дітей. На даний момент загальний коефіцієнт народжуваності в країні становить 9% - мається на увазі кількість новонароджених на тисячу чоловік. Серед європейських країн це найменший показник.
За даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, близько 60% українців хотіли б мати не менше 2-х дітей, проте в 71% родин сьогодні виховується лише одна дитина, 25% батьків виховують двох і тільки 4% - трьох і більше спадкоємців. Неофіційно лікарі у столичних жіночих консультаціях говорять, що кількість бажаючих зробити аборт в цьому році збільшилася.