Назад у бараки. У Азарова вважають що для українця трикімнатна квартира - розкіш |
Це дозволить застосовувати податок на розкіш у відношенні представників середнього класу, впевнені експерти, пише "Комерсант-Україна".
Законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо введення податку на розкіш" розробив міністр фінансів Юрій Колобов. Документ повинен замінити проект, запропонований ще в листопаді минулого року міністром соціальної політики Сергієм Тігіпко.
Насамперед у Мінфіні вирішили відредагувати норми податку на нерухомість, який повинен набути чинності 1 липня, переглянувши базу оподаткування - з житлової на загальну площу.
У Мінфіні вважають розкішшю квартири загальною площею понад 120 кв м і будинку від 250 кв м (Тігіпко пропонував 200 кв м і 400 кв м відповідно). Ці ж пороги встановлені і для щорічного справляння податку на нерухомість.
Фактично це означає введення подвійного оподаткування. Податок на нерухомість, як житлову, так і нежитлову, буде розрахований як 1-2,7% мінімальної зарплати (МЗ) за 1 кв м, а податок на розкіш буде стягуватися з житлової нерухомості в розмірі 0,5% "від оціночної вартості житла" за вирахуванням витрат на її оцінку.
Новий податок доведеться платити мешканцям багатоквартирних будинків - як старого планування, так і новобудов.
"З 2003-2004 років, коли почався будівельний бум, девелопери почали зводити будинки, в яких частина квартир, площею 120 квадратів, мала по три-чотири кімнати", - пояснив генеральний директор компанії Global Solutions Сергій Тумасов.
Додатковий податок ляже також на всі житлові будинки, які будувалися після 1995 року, тому що їх невигідно було будувати площею менше 250 квадратних метрів, додав експерт.
Податок на розкіш буде платити власник житлової нерухомості незалежно від кількості проживаючих у квартирі або будинку людей, а також їх соціального статусу. Від сплати податку не буде звільняти навіть наявність невиплаченого іпотечного кредиту.
Податок на розкіш буде стягуватися з літаків, суден і вертольотів - 1% вартості, але не буде поширюватися на коштовності, хутра, дорогі мобільні телефони, годинники та зброю. Експерти визнають складності з адмініструванням таких товарів, пропонуючи просто платити підвищену ставку ПДВ при імпорті, як в деяких країнах ЄС.
У Мінфіні також хочуть відмовитись від введення для фізосіб 20% податку на доходи в розмірі понад 15 МЗ. Це виправдано, оскільки зарплати не мають відношення до розкоші, а підвищена ставка могла б спровокувати зростання частки тіньових зарплат, каже генеральний директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий.
Також пропонується знизити планку, необхідну для оподаткування машин, до 3 тис. куб. см з запропонованих раніше 3,4 тис. куб. см. Платити податок доведеться і власникам мотоциклів з об’ємом двигуна 800 куб. см (але не старше 7 років), водних суден потужністю 75 кВт (не більше 20 років), літаків і вертольотів. Податок запропоновано обчислювати виходячи з їх оціночної вартості, але не менше 2% МЗ за кожен куб. см двигуна або кг льотної маси.
У Мінфіні розраховують, що додаткові доходи держбюджету від введення податку на розкіш складуть 900 млн грн.
На думку економістів, ініціативи уряду збільшать кількість платників податку, але не за рахунок багатих українців, а завдяки поширенню податку на громадян із середнім доходом.
"Престиж автомобіля полягає не в потужності двигуна, а в його марці. Адже є машини з об’ємом 3 тисячі кубиків, що купуються середнім класом. Тому логічніше прописати саме марки автомобілів, які підпадали б під дію податку", - вважає старший економіст центру "CASE-Україна" Володимир Дубровський.
"Багатих податок торкнеться, тому що в Україні в них нічого не зареєстровано, або все записано на юридичних осіб, тому за підвищеними ставками потрібно обкладати і компанії. А податок торкнеться тих громадян, які мають легальні доходи і реєструють майно на себе, а не шукають схеми ухилення", - резюмує Валерій Гладкий.
Тому експерти радять застосовувати європейський досвід справляння податку виходячи з рівня ринкової вартості нерухомості. Наприклад, у Франції ставка податку на розкіш в 0,25% сплачується з нерухомості вартістю понад 1,3 млн євро, а більш висока ставка у Великобританії - 5% - з майна понад 1 млн фунтів.