Депутат німецького парламенту підозрює українську владу в умисному торпедуванні Угоди Україна-ЄС |
Солом’янський районний суд Києва у четвер (5 квітня) засудив екс-міністра навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука до трьох років позбавлення волі.
Про це в інтерв’ю Deutsche Welle повідомив адвокат екс-урядовця Микола Шупеня.
За його словами, суд під головуванням судді Володимира Мельника змінив йому запобіжний захід із підписки про невиїзд на арешт, тому після закінчення засідання екс-міністра відвезли до Лук’янівського СІЗО. Там екс-чиновник очікуватиме на рішення апеляційного суду, який і визначить остаточно, яке саме покарання отримає Філіпчук.
Три роки за юридичні послуги
Обвинувачення проти Георгія Філіпчука базувалося на вартості юридичних послуг, що надавалися міністерству для аналізу угоди між українським урядом і компанією Vanco Prykerchenska LTD. Нагадаємо, в 2007 році ця структура уклала договір з Україною про вивчення та використання континентального шельфу Чорного моря. Проте згодом уряд вирішив розірвати цю угоду. Для консультацій із даного приводу Мінприроди залучило компанію Astapov Lawyers. Результати проведеного ними юридичного аналізу угоди надали підстави для її розірвання в травні 2008-го. За свої послуги юридична компанія отримала від Мінприроди 144 тисячі євро.
Але компанію Vanco Prykerchenska розірвання угоди не влаштувало, тому вона звернулась до Стокгольмського арбітражного суду із позовом проти України. У цьому процесі від сторони держави виступило Міністерство юстиції. «У результаті Генеральна прокуратура на підставі довідки Контрольно-ревізійного управління порушила кримінальну справу відносно Філіпчука, нібито він незаконно перерахував кошти юридичній компанії», - розповів Deutsche Welle захисник Філіпчука Микола Шупеня.
За словами адвоката, сторона обвинувачення зазначала, що ніби екс-міністр взяв на себе функції Міністерства юстиції, і уряд України проплатив двічі за одну й ту саму справу. «Але це не так. Адже угода між Мінприроди та Astapov Lawyers передбачала надання юридичної допомоги саме Мінприроди, а не представляла інтереси України в Стокгольмському суді», - наголосив Шупеня. «Ми вважаємо, що це повний абсурд. Це абсолютно не відповідає дійсності. Більше того, ми вважаємо, що завдяки цій юридичній компанії було розірвано угоду, і Україні було повернуто континентальний шельф Чорного моря з приватних рук», - стверджує адвокат.
Обурена реакція
Окрім трьох років позбавлення волі, суд забороняє Георгію Філіпчуку впродовж трьох років обіймати державні посади, а також позбавляє першого рангу державного службовця. Щоправда, остаточне слово залишається за апеляційним судом, де захист сподівається відстояти свою точку зору. Адвокат Микола Шупеня вважає, що для виправдання екс-міністра є всі необхідні підстави. «Згідно з законом, потрібно довести явне перевищення повноважень. А в матеріалах справи зазначено, що це навіть була не ініціатива Філіпчука. Були розпорядження Кабінету міністрів, були доручення прем’єр-міністра Тимошенко та першого віце-прем’єр-міністра Турчинова про проведення правового аналізу і таке інше. Тому ні про яке перевищення тут і мови не може бути», - зазначає він.
За словами адвоката, судова експертиза, проведена Київським інститутом судових експертиз, також не вказала, що Георгій Філіпчук завдав збитків державі. «Вони сказали, що так, кошти були перераховані. Але це не збитки. Ми ж не заперечуємо факту, що гроші були перераховані», - говорить захисник.
Водночас адвокат не знає, чи були спроби обвинувачення Олександра Турчинова чи Юлії Тимошенко у ході цієї справи. «Ми знаємо, що Турчинова пробували допитувати. Правда, протоколу допиту по цій справі немає. По Юлії Володимирівні ми не знаємо, чи питали її з цього приводу», - каже Шупеня.
Депутат Бундестагу від фракції Зелених Віола фон Крамон вже негативно відреагувала на таке рішення українського суду. «Я різко засуджую вирок! Сьогоднішнім вироком Україна знову продемонструвала, що її судова система є політично вмотивована і порушує конституційні норми», - наголосила вона. Депутат зазначила, що знайома з Філіпчуком із часів його перебування на міністерській посаді і цінує його як інтелігентну та компетентну людину. «Я закликаю федеральний уряд заступатися за звільнення Філіпчука так само рішуче, як і за долю Юлії Тимошенко. Своїми теперішніми діями український уряд запобігає тому, що між Україною і ЄС Угода про асоціацію могла б бути завершена найближчим часом», - зазначається у заяві Віоли фон Крамон.