Вчені визначили початок тектонічної активності земної кори |
За словами вчених, рух земної кори стартував 3,2 мільярда років тому. Робота опублікована у журналі Nature, її короткий зміст наведено на сайті Університету західної Австралії.
Вчені аналізували кристали циркону (силікату цирконію ZrSiO4), відібрані у декількох точках західної Гренландії. Вік кристалів становив від 2,85 до 3,9 мільярдів років. Аналіз вмісту у них ізотопів кисню та гафнію показав, що гренландська тектонічна плита проходила у своїй еволюції дві великі стадії - 3,9 та 3,2 мільярда років тому.
Між двома цими періодами у геологічній історії Землі сталося перемикання з давнього типу еволюції до такого, який ми спостерігаємо зараз. Саме тоді, за словами вчених, виник сучасний тектонічний режим з утворенням молодої кори в серединно-океанічних хребтах, зонами "піднирювання" (субдукції) під континентальні плити та іншими широко відомими явищами.
Кристали циркону - одні з найдавніших мінералів на Землі. Вони утворюються під час охолодження магми, а аналіз їх ізотопного складу є важливим інструментом під час вивчення історії планети. Нещодавно завдяки аналізу кристалів циркону, зібраних у районі Східно-Тихоокеанського підняття, вчені знизили оцінку швидкості утворення тектонічних плит.
Нагадаємо, що у травні нинішнього року європейські та новозеландські геологи виявили поблизу тихоокеанських островів Тонга підводний вулкан із вкрай неспокійним характером - його висота змінюється на десятки сантиметрів за кілька тижнів.