Хроніки дерибану. Корупція підірвала ринок нерухомості |
Про це заявляють українські підприємці – оцінювачі майна. За їхніми словами, їх фактично позбавили професії. Опозиція вказує на початок монополізації на ринку оцінки нерухомості, провладні депутати запевняють: про ситуацію їм відомо, її розглянуть і виправлять відповідні відомства.
Будь-які операції щодо рухомого або нерухомого майна нотаріуси можуть засвідчувати тільки за наявності незалежної оцінки сертифікованого спеціаліста. Наказ про це підписав міністр юстиції Олександр Лавринович 5 червня, повідомляє урядовий портал.
Це викликало неабияке занепокоєння у середовищі українських оцінювачів. За їхніми словами, відтепер оцінкою майна для оподаткування у всій Україні займатиметься всього 12 компаній, які налічують близько 40 спеціалістів, а сама оцінка відбуватиметься онлайн або по телефону. Це вплинуло на вартість послуги, зазначає Людмила Туровська, голова рівненського відділення Товариства українських оцінювачів.
«Всі ці 12 фірм розташовані у столиці. Оцінка відбуватиметься із Києва для всіх міст і сіл. У зв’язку з цим вона вже подорожчала у 6-10 разів», – стверджує вона.
За словами її столичних колег, до реформування вартість оцінки нерухомості у столиці коштувала від 500 до 1500 гривень, тепер ця сума часом сягає до 10 тисяч.
Монополія – під конкретних людей?
Йдеться про початок монополізації на ринку нерухомості, вважає депутат-нашоукраїнець Олександр Бондар, колишній виконувач обов’язків голови Фонду держмайна. Подібна ситуація характерна і для інших галузей економіки, додає депутат. «В енергетиці – монополія, в газовій сфері, – каже він. – Влада створює монопольні структури у всіх сферах економіки під конкретних людей».
За інформацією газети «Деловая столица», усі 12 фірм-оцінювачів так чи інакше пов’язані із сином Президента Олександром Януковичем.
У Партії регіонів проблему, що склалася на ринку оціночних послуг, визнають і обіцяють вирішити.
«Проблему влада почула. Ми розглянемо це питання, якщо треба підкоригувати – підкоригуємо. Ми ж не хочемо робити гірше країні», – зазначає перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.
Тим часом Товариство оцінювачів зібрало 850 підписів під своєю відозвою і має намір направити відкритого листа до Верховної Ради, Президента, Міністерства юстиції і Фонду держмайна.