В Україні через заборонену в Європі хімію масово гинуть жайворонки |
Як повідомив директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, за даними екологів, близько 100 видів птахів і звірів страждають через застосування в аграрному виробництві фосфіду цинку, який використовується у вигляді протравленого зерна проти гризунів.
За словами еколога, більше 30 видів тварин через нього вже потрапили до Червоної книги. Саме через фосфід цинку в Червоній книзі з’явиться ще недавно такий звичайний в Україні ховрах, хом’як, а також дрохва, степовий орел, степовий лунь, степовий журавель. Поїдаючи отруєних гризунів і птахів, гинуть вовки, шакали, тхори, а також місцеві жителі і мисливці, що їх збирають. Отрута, потрапляючи в норки гризунів, отруює підземні води, що сприяє різним захворюванням людей. Фосфідом цинку труять бездомних собак у містах, а також звірів у зоопарках. Нерідко від цієї отрути гинуть і люди, перш за все діти.
Еколог також зазначив, що фосфід цинку стуворо заборонений в країнах ЄС, а також у Росії та Білорусі. Однак в Україні він має державну реєстрацію Мінприроди України і під виглядом пестицидів - Роденфос, Стрілець, Щурін і Фосфід широко реалізується українськими хімічними підприємствами.
Днями громадські екологічні організації - Печеніги, Київський еколого-культурний центр, Українське товариство охорони птахів, Асоціація зоозахисних організацій України, Жива планета почали всеукраїнську кампанію щодо заборони фосфіду цинку в Україні. Вони звернулися з листом до міністра екології України Едуарда Ставицького з вимогою заборонити фосфід цинку.
Якщо це звернення не подіє, екологи мають намір на початку вересня вийти з пікетом під Кабінет Міністрів України.