Європарламент може ухвалити рішення про санкції проти Росії |
З цього приводу в Брюсселі ухвалили відповідні рекомендації. Мова йде про так званий «Закон Магнітського», куди внесені прізвища не лише тих, хто причетний до загибелі в СІЗО російського юриста, але й тих, хто бере участь у розгонах мирних демонстрацій, та й загалом порушує у Росії права людей.
Крістіна Оюланд, колишній міністр закордонних справ Естонії, а нині представник групи Альянсу лібералів та демократів Європарламенту, вже тривалий час закликає колег перейти від слів до діла. На нещодавній пленарній сесії у Страсбурзі вона зазначила, що російське громадянське суспільство дуже розраховує на моральну допомогу об’єднаної Європи.
«Ми постали перед дилемою: чи продовжувати одну й ту ж стратегію, примножуючи словесні вимоги, а чи підсилити наші думки конкретними жестами, – зазначає вона. – Остання відповідь влади Росії у справі Pussy Riot знову була у дусі попередніх драконівських методів розправи. Нині настав момент істини: слів недостатньо. «Закон Магнітського» і є націлений проти тих, хто порушує людські права, проти корупціонерів. Не гаймо часу! Підтримаймо «Закон Магнітського»! Підтримаймо свободу в Росії!»
Як наслідок, в останній резолюції Європейського парламенту щодо засад зовнішньої політики депутати не лише вкотре закликали російську владу розслідувати та знайти винних у загибелі адвоката Сергія Магнітського. Звернувшись до Ради Євросоюзу, парламентарі висунули вимогу покарати всіх прямо чи опосередковано причетних до загибелі у СІЗО відомого адвоката, а також тих, хто переслідує правозахисників і журналістів Росії.
Росія погрожує «симетричними заходами»
На такій поправці до списку рекомендацій у четвер особливо наголосив Яцек Протасевич, євродепутат від найбільшої в ЄС Європейської народної партії.
«Європарламент заохочує Раду ЄС зайняти чітку та активну позицію щодо решти серйозних порушень прав людини у Росії на базі добре задокументованих, схожих даних із незалежних джерел та незаперечних доказів. Закликаємо, до всіх винних у порушеннях застосовувати таке ж покарання, як і (щодо «Закону Магнітського)», – зауважив польський європарламентар.
Весь звіт щодо справи Сергія Магнітського та порушень засадничих прав у Російській Федерації, включно із нинішніми рекомендаціями, мають розглянути у жовтні на наступному пленарному засіданні Європарламенту.
Офіційні представники Росії раніше у відповідь на наміри візових обмежень щодо «списку Магнітського» застерігали, що відреагують «симетричними заходами». Щоправда, євродепутати досі не розуміють, на яких правових підставах Кремль може скласти відповідний список представників Євросоюзу.