Учені сфотографували “плювок” чорної діри |
Надмасивні чорні діри періодично поглинають зірки, інші небесні тіла та газ, і викидають частину захопленої матерії у вигляді джетів - пучків розігрітої плазми, які рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Існування джетів не викликає сумніву, однак їх зв’язок з чорними дірами поки так і не був установлений.
Група астрономів під керівництвом Шепарда Делемана з Обсерваторії Haystack у місті Вестфорд (США) переконливо продемонструвала, що джети дійсно виникають завдяки активності надмасивних чорних дір, вивчаючи ядро галактики М87 за допомогою радіотелескопу Event Horizon.
Надгігантська еліптична галактика М87 розташована в сузір’ї Діви і віддалена від нас на відстань 54 мільйони років. Її маса становить 6,6 мільярда сонячних мас.
Ученим вдалося розглянути не тільки "хвіст" джета, який виходить від чорної діри, але і його основу.
Виявилося, що джети виникають на відстані в 5,5 радіусів Шварцшильда від чорної діри і є надзвичайно тонким пучком матерії у цій точці. Його основа розташована біля центру чорної діри, що підтверджує роль цих об’єктів у формуванні джетів.
Як вважають дослідники, чорна діра в центрі М87 і навколишній її диск акреції - хмара матерії з газу, пилу та залишків розірваних зірок - повільно обертаються. На це вказують витягнута конусоподібна форма джета і деякі інші характеристики в радіовипромінюванні цього об’єкта.Судячи з усього, диск акреції є основним постачальником матерії для джета, оскільки він віддалений приблизно на таку ж відстань від чорної діри, що й "корінь" джета.
Нагадаємо, у серпні поточного року Астрономи Слоановського проекту (Sloan Digital Sky Survey) склали найбільшу тривимірну карту масивних галактик та відомих чорних дір.