![]() |
Модель збраження поверхні Титану, отрмана на базі тривимірного знімку “Кассіні” |
Короткий виклад статті наводиться на сайті Брістольського університету.
Атмосферні явища на Титані становлять для вчених значний інтерес, оскільки на даний момент в Сонячній системі відомо всього 4 тіла з повноцінною атмосферою - крім Титану це Марс, Венера і Земля. На Титані також є власний кругообіг води в природі, аналогічний земному, в якому роль води грає метан з домішкою етана. Нічого подібного про інших тілах, відмінних від Землі, невідомо.
У рамках нової роботи вчені спостерігали атмосферу Титану в інфрачервоному діапазоні. В результаті їм вдалося встановити, що настання осені, яка приходить на сатурнианский супутник раз на 30 років (саме стільки йде у Сатурна на повний оборот навколо Сонця) і недоступна для спостереження з Землі, супроводжується серйозними змінами в атмосфері.
Процеси, про які йде мова, відбуваються на висотах до 600 кілометрів. Це означає, що вчені недооцінювали протяжність атмосфери щонайменш на чверть - до недавнього часу вважалося, що нічого істотного на висотах понад 450 кілометрів не відбувається.
"Ми чекали, що з настанням осені концентрації деяких газів в атмосфері зміняться, але ми не очікували, що ці зміни настільки масштабні. Зміст деяких речовин в атмосфері виріс на три порядку всього за кілька місяців. Особливо примітно, що ці процеси відбувалися на висотах понад 450 кілометрів, набагато вище, ніж ми очікували", - наводить Брістольський університет слова одного з авторів роботи доктора Ремко де Кока.