Росія ввела нові міграційні правила. Іноземці не торгуватимуть там на базарах |
Всі громадяни країн СНД, що мають із Росією безвізовий в'їзд, тобто всі, крім Грузії і Туркменістану, зможуть протягом 1-го - 3-х днів отримати реєстрацію навіть поштою, а також дозвіл на роботу терміном на 1 рік, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Водночас Федеральна міграційна служба (ФМС) має намір перевірити всі ринки, де за її даними, є задіяно чверть всієї кількості мігрантів, і почати замінювати іноземців на ринках на російських торгівців, щоб до кінця року звести кількість іноземних продавців у роздрібній торгівлі до нуля.
На думку спостерігачів, ці заходи відбивають суперечність російської міграційної політики, а обмеження на заняття торгівлею, як вважають правозахисники, суперечать Конституції і є, по суті, незаконною забороною на професію.
Російська влада вже не вперше корегує міграційне законодавство. І поправки, що схвалюються, досить добре ілюструють боротьбу двох думок і підходів.
Перший: приїзд мігрантів до Росії - це благо, і ті роблять потрібну для економіки роботу і компенсують зниження чисельності населення.
Другий: приїзд мігрантів - зло, бо вони забирають робочі місця у росіян, вивозять гроші на батьківщину і погіршують криміногенну ситуацію в країні.
Відповідно до цих уявлень і характеру взаємин із найближчими сусідами, Кремль і Держдума то намагаються лібералізувати міграційне законодавство, то, навпаки, запроваджують жорсткі обмежувальні санкції.
Не знімають суперечностей і нинішні заходи, які ініціював Президент країни Володимир Путін.
Виразником же жорсткого підходу до міграційної політики традиційно є мер Москви Юрій Лужков. Вже від сьогодні, 15 січня, на ринках Росії має залишитися щонайбільше 40% іноземних торговців. Причому, судячи з усього, порахують і вантажників, і сторожів, водіїв тощо. Фахівці наголошують на складності завдання, що стоїть перед ФМС, якій слід поклопотатися про те, щоб покупці не опинилися перед закритими торговими рядами і без дешевих продуктів. Тим часом, як повідомляється, на багатьох російських ринках вже сьогодні можна побачити саме таку картину.
Між тим, у Федеральній службі міграції РФ розглядають спрощення міграційного обліку громадян ближнього зарубіжжя, що в’їжджають у Росію по безвізовому режимі, як крок убік лібералізації міграційного законодавства і навіть як революційну міру.
"Замість дозвільного облік стає спрощеним, повідомним", - зазначає заступник директора ФМС В’ячеслав Поставнін.
Натомість, член громадської палати, директор Інституту етнографії Валерій Тішков вважає, що запроваджувані в торгівлі квоти для іноземців вимагають перевірки на відповідність законові. Про те, що ці заходи можуть суперечити Конституції Росії, заявив і головний омбудсмен Росії Володимир Лукін.
За даними ФМС, у Росії може знаходитися від 7 до 12 млн нелегалів. Суми, що вони переправляють у свої держави в результаті нелегальної трудової діяльності, оцінюють щонайменше в $10 млрд., і часом гастарбайтери відправляють на батьківщину кошти, які не тільки прирівнюються до національного бюджету, але, на думку чиновників, переважають бюджет у два рази.