![]() |
Японські вчені знайшли сліди вибуху зірки поблизу Сонячної системи |
Зафіксувати випромінювання залишків гіпернової вдалося в рентгенівському діапазоні за допомогою приладу, встановленого на японському модулі "Кібо" Міжнародної космічної станції (МКС).
Зірка, що вибухнула, перебувала в сузір’ї Лебедя на відстані 5,5 тисяч світлових років від нашої планети. Її маса перевищувала сонячну в кілька десятків разів, а потужність вибуху перевершила показник звичайної наднової щонайменше в 100 разів.
Космічна катастрофа залишила після себе хмару газу діаметром майже 1 тисяча світлових років. При спостереженні із Землі ця гіпернова сяяла на нічному небі в 40 разів яскравіше, ніж Місяць.
Астрономи називають гіперновими вибухи масивних зірок, які відбуваються після гравітаційного колапсу їхніх ядер. Це рідкісне явище відбувається раз у 100 тисяч або навіть мільйон років.
Відомо про вісім вибухів гіпернових, що відбулися в минулому, проте всі вони були зафіксовані за межами Чумацького шляху, у той час як відкрита фахівцями ДЖАКСА зірка перебувала в нашій галактиці.
Такі потужні космічні вибухи призводять до сильних радіоактивних спалахів, які можуть загрожувати життю на Землі. Вчені припускають, що гіпернова в сузір’ї Лебедя також могла спричинити негативний вплив на земну біосферу і навіть бути відповідальною за вимирання деяких видів.