Нинішня влада України застосовує ганебні методи радянської політики |
Про це заявив голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху, історик Володимир В’ятрович.
«В Україні ніколи не проводилося системної політики, спрямованої на подолання тоталітарного комуністичного минулого, котра показала б злочини цієї системи. Більше того, нинішня влада робить якраз навпаки: проводить певну реабілітацію радянського минулого, з одного боку, а з іншого – намагається використовувати навіть певні ганебні методи радянської політики, що зумовило появу політичних в’язнів. Бачимо, що міліція знову використовується як орган терору проти населення, а також помітні спроби цензурування незалежних ЗМІ», – пояснив В’ятрович.
За його словами, відсутність інформаційної кампанії для роз’яснення радянського минулого серед українців призводить до того, що «молодь часто піддається певним маніпуляціям, інформаційним кампаніям, які особливо поширюються з сусідньої Росії, спрямовані на реабілітацію всього радянського».
«Так, на жаль, реабілітацію радянського минулого сьогоднішня влада Росії зробила платформою для своєї діяльності і відповідно відбувається масштабна інформаційна кампанія, що не обмежується кордоном РФ, а експортується на весь пострадянський простір. Особливі зусилля приділяються експортуванню цієї інформації на територію України», – зазначив історик.
Попри це, В’ятрович вважає, що вплив цієї пропаганди зменшується, хоч і повільно.
«Дедалі більше людей починає працювати з незалежними ЗМІ, великі можливості у пошуку інформації дає інтернет. А отже, рівень впливу централізованих ЗМІ поступово падає, зменшуються їхні можливості просування певних масштабних інформаційних кампаній з Росії», – переконаний історик.
Він також зауважує, що для зменшення ностальгії за СРСР серед українців «не потрібно придумувати велосипед».
«Методи для подолання ностальгії за радянським минулим випробувані в посткомуністичних країнах, які зараз входять до Євросоюзу. Тому Україні не треба вигадувати велосипед, а тільки випробувати ці методи, і я переконаний, що вони також спрацюють. Один з таких методів – це відкриття архівів, які би розповідали про злочини комуністичного режиму», – зазначив він.
Нагадаємо, фонд Демократичні ініціативи ім. І.Кучеріва провів дослідження, згідно з яким 40,5% населення України сумують за СРСР: найбільше ностальгують за Радянським Союзом українці, старші 60 років, найменше – громадяни України - до 30 років.
Соціологічна група «Рейтинг», посилаючись на результати опитування, проведеного у березні цього року, повідомляла, що 44% опитаних українців не шкодують про розпад у 1991 році Радянського Союзу, натомість 41% – шкодують. Порівняно з попереднім дослідження, проведеним наприкінці 2010 року, кількість тих, хто шкодує за СРСР зменшилась з 46 до 41%, а тих, хто не шкодує навпаки зросла з 36 до 44%.