![]() |
Хто буде платити за російський газ в українських ПСГ? |
Однак деталі цих домовленостей, зокрема, систему розрахунків сторони "повинні уточнити протягом тижня".
Про це розповів міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький в інтерв’ю РІА Новости.
"Так, ми домовилися з нашими колегами про те, що ми будемо продовжувати завантажувати понад 14 мільярдів кубометрів, але систему розрахунку ми повинні уточнити протягом тижня. Дивлюся на це дуже оптимістично, тому що це все у наших інтересах", - сказав він.
За його словами, наразі "Газпром" і Україна з’ясовують, за чий рахунок конкретно відбуватиметься завантаження додаткових обсягів газу. Проте однозначно це не будуть гроші "Газпрому".
"Ні, вони ("Газпром" - ред.) не будуть платити. Тут, виходить, сплачує споживач. А ось хто буде цим кінцевим споживачем, ми зараз з’ясовуємо", - розповів Ставицький.
"Процес знаходиться у стані рішення, я б так сказав. Але хочу підтвердити те, що на початок опалювального сезону у нас буде не менше 14 мільярдів кубометрів у сховищах. Це можу точно сказати...
Я поясню: 14 мільярдів кубометрів - це той необхідний ресурс, який дозволить нам спокійно пройти опалювальний сезон і забезпечити транзит. У разі аномальних температурних режимів є припущення, що Європа може відбирати більше і тоді "Газпром" не зможе забезпечити потреби європейського споживача. У відповідності з цим "Газпром" пропонує на випадок аномальних морозів мати у сховищах додаткові 4-6 мільярдів кубометрів газу".
Коментуючи інформацію про можливості отримання у Росії кредиту на $ 2 млрд, Ставицький допустив варіант, коли Україна може взяти безвідсотковий кредит для купівлі необхідних додаткових обсягів газу у Росії і завантаження його в ПСГ, а потім в інші періоди використовувати його для внутрішнього споживання в майбутньому.
Окрім того, міністр енергетики також повідомив, що "близько п’яти серйозних компаній" з Європи заявили про свою зацікавленість у доступі до українських ПСГ і зберігання у них газу.
За розрахунками Ставицького, у четвертому кварталі 2013 року ціна на російський газ "очікується в районі 416 доларів за тисячу кубометрів".
"Але однозначно реверсом з Європи ми отримуємо газ дешевше приблизно на 30 доларів. А якщо з урахуванням знижки в 100 доларів, яка дається за Чорноморський флот, то дешевше на 130 доларів. Якщо врахувати ще ПДВ, то виходить дешевше приблизно на 156-160 доларів для кінцевого споживача", - зазначив міністр.
Як відомо, Україна до опалювального сезону 2013/2014 рр. планує накопичити у ПСГ близько 14 млрд куб м газу для своїх потреб. Однак Росія вимагає збільшити цей обсяг до 19 млрд кубометрів - для гарантування безперебійних постачань російського газу в Європу.
Як пояснював раніше Едуард Ставицький, під час переговорів між Україною і "Газпромом" йдеться тільки про обсяги завантаження газу.
Відзначимо, що у червні-2013 глава Газпрому" Олексій Міллер заявляв, що Росія ніколи не буде завантажувати газ у ПСГ України, які б вигідні умови Київ не пропонував.
Ставицький також заявляв, що Україна близька до укладення контрактів з європейськими компаніями про зберіганні ними газу в українських ПСГ. Переговори, за його словами, ведуться з Польщею, Угорщиною, Італією, Німеччиною та іншими європейськими країнами.
Як повідомлялося раніше, станом на кінець серпня в ПСГ України знаходиться понад 12 млрд куб м природного газу.