Чи проголосує проросійське лобі ПР за євроінтеграційні закони? |
Між тим, за оцінками експертів, багато прихильників зближення із Москвою є й серед депутатів-регіоналів. Однак зараз більшість із них утримується від висловлювання своїх проросійських симпатій з огляду на позицію Президента Януковича та внутрішньопартійні правила.
Чутки про розкол у фракції Партії регіонів з огляду на суперечку довкола євроінтеграції є перебільшеними, запевняють самі депутати-регіонали. Один із євроскептиків, заступник голови фракції Партії регіонів Олег Царьов запевняє Радіо Свобода, що, попри розбіжності в поглядах на євроінтеграцію, підтримає відповідні законопроекти, адже вони є корисними безвідносно до зовнішньополітичного курсу.
«Є особисті точки зору окремих депутатів, але вони не вплинуть на голосування. Ці закони треба ухвалювати незалежно від того, куди рухається Україна», – каже він.
Наголошуючи на тому, що внутрішньопартійні дискусії не призведуть до розколу в лавах регіоналів, Олег Царьов також звертає увагу на заклик президента Віктора Януковича не протиставляти євроінтеграцію і співпрацю з Росією.
Дружба з Росією – найпопулярніша серед депутатів
Колишній голова СБУ, а нині заступник голови парламентського комітету у закордонних справах депутат-ударівець Валентин Наливайченко звертає увагу на той факт, що найпопулярнішою групою з міжпарламентських зв’язків є українсько-російська. Утім, за його словами, більшість депутатів працюють на українсько-російське зближення не на шкоду національним інтересам.
«Крім фракції комуністів, ніхто так грубо не висловлюється стосовно української незалежності і національних інтересів. Ніхто так наполегливо не просуває суто антиукраїнські проекти – наприклад, референдум щодо Митного союзу», – каже Валентин Наливайченко.
Наразі ж у парламенті немає дієвого російського лобі. Хоча у фракції Партії регіонів чимало прихильників проросійського курсу, однак на конфронтацію з президентом вони не підуть. Відверто опонувати курсу на євроінтеграцію за теперішніх умов наважиться не більше десятка регіоналів
«Вони будуть підтримувати офіційну позицію, але пошепки у кулуарах казатимуть, що краще б нам було домовитися з Росією. Так що лобі є, але воно приховане. Воно зараз нейтралізується тим, що просто бояться йти проти Януковича», – зазначає політолог Володимир Фесенко.
Утім, виявити свої проросійські симпатії такі депутати-регіонали можуть за певних умов, наприклад, якщо влада Віктора Януковича істотно послабне.
Референдум як бізнес-проект
Що ж до комуністів, то Володимир Фесенко припускає, що ідея Компартії з референдумом про вступ до Митного союзу може принести не лише політичні, а й фінансові дивіденди.
«Я просто переконаний, що це ще й комерційний проект. Бо референдум – це ж збір щонайменше трьох мільйонів підписів. А підпис оцінюється в конкретну суму. Думаю, що в інвесторів референдуму комуністи можуть просити не менше ста мільйонів у вільноконвертованій валюті», – вважає Володимир Фесенко.
Проте зусиль однієї лише фракції КПУ та окремих депутатів-регіоналів не вистачить для того, аби ефективно протидіяти євроінтеграції, констатує експерт.