![]() |
Єдина мова здатна обєднати всіх українців |
Утім у багатьох регіонах у повсякденному спілкуванні домінує російська. Через уплив оточення, нею розмовляють навіть ті, хто вдома користується українською, повідомляє 5 канал.
Надійка Красножан все життя прожила у Запоріжжі. Каже: виховувалась у російськомовній сім'ї. Навіть у школі, де вчилася дівчина - викладали російською. У студентські роки Надя захопилась історією України. Відтоді твердо вирішила спілкуватись лише українською. Щоправда каже, одного бажання виявилося замало.
Надія Красножон, студентка:
"На мене дивляться люди, коли чують українську мову, там так, ніби я там з іншої планети, вони можуть мені там щось ляпнути таке неприємне, можуть взагалі не відреагувати, відвернутися. Водії у маршрутці - наприклад я кажу "зупиніть мені на Радянській", - перепрошує - "Что вы говорите?" - "На Радянській!" - "А где это, что за Радянска?". Кажу, "На Савєцкой мнє остановітє!" - "А, панятна".
Перейти на іншу мову нескладно - переконують учасники громадського руху "Не будь байдужим". Більшість його активістів у минулому самі спілкувались російською. Зараз видали цілу збірку порад як перейти на українську. Кажуть в першу чергу потрібно оточити себе усім українським - читати україномовні сайти і газети, дивитись україномовні фільми. А далі практикуватись у спілкуванні із друзями.
Артем Соколенко, активіст громадського руху "Не будь байдужим!":
"Тобто ти друзям говориш, що все, я перехожу з Вами на українську, ну друзі є друзі, вони зрозуміють, хоч вони там і російськомовні, ну вони будуть там дещо підколювати. Ну але все ж таки вони допоможуть".
Доктор філологічних наук Лариса Масенко каже: довготривала русифікація призвела до популярності на сході та півдні України російської мови. Україномовні громадяни, які проживають у цих регіонах, вимушені на вулиці вживати російську через тиск іншомовного середовища. Хоча саме єдина мова, переконана філолог, здатна обєднати українців із різних регіонів.
Лариса Масенко, доктор філологічних наук:
"Україна має бути консолідована однією державною мовою, і безперечно ми поступово маємо поширювати власне розмовну українську мову, тому що мова якою не говорять, вона перетворюється на мертву мову, і українці усі відповідальні чи ми збережемо мову, чи ми її зробимо живою, адже поняття саме жива мова - це та мова якою говорять".
Філолог відзначає - українська мова щороку стає дедалі популярнішою. Щоправда лише серед патріотично-налаштованої молоді. Старші російськомовні громадяни змінювати мову спілкування - здебільшого відмовляються.
Президент наголошує на необхідності підтримки і якнайширшого впровадження української мови