Євросоюз вирішив призупинити переговори щодо Угоди про асоціацію з Україною |
Про це пише КоммерсантЪ-Украина.
Перспективи підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС обговорювалися в ході саміту глав країн Євросоюзу 19-20 грудня.
На підсумковій прес-конференції президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу зазначив, що після рішення Кабміну України про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію Київ і Брюссель продовжували переговори щодо угоди на найвищому рівні.
Щоразу представники української влади запевняли у незмінності євроінтеграції України, зазначили в ЄС.
"Але за всіма цими розмовами ніколи не дотримувалися чіткі ознаки зобов’язання української влади підписати угоду про асоціацію. Тому ми вважаємо, що не слід зараз продовжувати те, що можна розцінити як не більше ніж спосіб підтримки діалогу без конкретних результатів", - заявив Баррозу.
Варто зазначити, що подібні заяви вже звучали від представників ЄС, проте в основному неофіційно і не на такому високому рівні.
"Слова і дії президента та уряду України в питанні Угоди про асоціацію розходяться все більше і більше. Їхні аргументи не мають ніякого зв’язку з реальністю. Я сказав перший віце-прем’єру Сергію Арбузову в Брюсселі, що подальше обговорення залежить від чіткого зобов’язання підписати (УА). Робота відкладена, відповіді немає", - написав 15 грудня у Twitter єврокомісар з розширення та політики добросусідства Штефан Фюле.
На думку наукового директора Інституту євроатлантичного співробітництва Олександра Сушка, останніми заявами ЄС демонструє відсутність довіри до офіційного Києва.
"Сьогодні ні для кого не секрет, що в плани української влади не входить підписання УА, її дії на європейському напрямку мають характер відволікаючих маневрів. В ЄС це розуміють і не хочуть бути пішаками у грі Віктора Януковича та його оточення. Є розуміння, що офіційний Київ вже настільки глибоко підсаджений на фінансову голку Росії, що відіграти назад ця влада вже просто не зможе. Значить, продовжувати розмову про УА немає сенсу", - заявив експерт.
Втім, український уряд зробив вигляд, що не сприйняв серйозно заяви керівництва Євросоюзу, пише Ъ-Украина.
"Може, на пана Баррозу впливають наступаючі різдвяні свята. 23 грудня в Європі настають канікули, і до 8 січня там дійсно розмовляти буде ні з ким", - заявив прем’єр-міністр Микола Азаров в ефірі програми Шустер Live.
За його словами, позиції України та ЄС щодо Угоди про асоціацію розходяться.
"Вони кажуть: дайте нам гарантії, що ви підпишете (УА) в такий-то термін, а ми кажемо: дайте нам гарантії, що ви погодитеся на наші умови, що надасте нам економічну допомогу, що ми отримаємо умови, які нас влаштовують", - пояснив прем’єр.
Примітно, що на думку нардепа від Партії регіонів Володимира Олійника, подібна заява Баррозу "вказує на розгубленість ЄС".
"Вона свідчить про те, що у лідерів Євросоюзу немає єдиної думки. Ось Ангела Меркель теж у п’ятницю заявила, що двері для підписання УА відчинені, переговори тривають. В ЄС різні точки зору. Тому ми все одно будемо продовжувати переговори", - сказав регіонал.
У свою чергу в опозиції вважають, що таким чином ЄС дає сигнал, що переговори про підписання Угоди про асоціацію можуть бути продовжені тільки після зміни влади в Україні.
"Нам зрозуміла позиція європейської сторони, яка хоче чітко почути, що такого-то числа українська делегація на чолі з президентом України підпише угоду. Якщо таких сигналів немає, то ЄС, очевидно, буде чекати зміни влади і виборів президента, щоб угоду підписала легітимна українська влада, яка дійсно буде виступати за євроінтеграцію", - прокоментувала ситуацію перший заступник голови Комітету ВР з питань євроінтеграції, нардеп від УДАРу Ірина Геращенко.
Нагадаємо, на думку президента Європарламенту Мартіна Шульца, від президента України Віктора Януковича вже не можна очікувати орієнтації на євроінтеграцію.
У зв’язку з цим Шульц заявив, що не бачить можливості подальшої співпраці з Україною.