ЄС ухвалив економічні преференції для України |
Рішення набуде чинності, як тільки його схвалять країни-члени Євросоюзу і Європейський парламент.
Як заявив президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу, це «конкретний і відчутний» крок на підтримку України після скинення влади колишнього президента Віктора Януковича.
Як сказав він, виступаючи в Європарламенті, таким чином Україна отримає переваги зони вільної торгівлі з Європейським союзом іще до підписання угоди про асоціацію в повному обсязі.
Баррозу висловив сподівання, що цей захід буде втілено ще до червня цього року.
Єврокомісар у справах торгівлі Карел Де Гюхт, зі свого боку, повідомив, що пропонований захід діятиме принаймні до 1 листопада цього року. На той час, сказав він, ЄС сподівається вже підписати з Україною угоду щодо зони вільної торгівлі.
За його словами, нинішній односторонній крок не замінює створення повноцінної зони вільної торгівлі – це й далі лишається метою у відносинах між ЄС і Україною.
Пропозиція Єврокомісії має на меті скасувати чи значно скоротити імпортні мита на значне число українських товарів, зокрема, на продукцію сільського господарства.
Крок, зокрема, передбачає й захисні заходи, пояснив Де Гюхт. Зокрема, якщо Росія спробує експортувати свої товари до ЄС через окупований Крим під виглядом українських, їх торговельні переваги не стосуватимуться.
Європейський союз раніше вже вирішив якнайшвидше підписати з Україною політичні розділи угоди про асоціацію, залишивши підписання частини щодо зони вільної торгівлі на наступні місяці. Крім того, ЄС пропонує надати Україні фінансову допомогу на суму в 11 мільярдів євро протягом наступних кількох років.
Із іншого боку, Євросоюз іде на санкції проти Росії через її окупацію Криму і попереджає, що запровадить і подальші санкції, якщо Москва не піде на деескалацію становища.