Звільнення Росією українських офіцерів – добра воля чи хитрість? |
Офіційний представник слідчого комітету Росії Владімір Маркін заявив, що кримінальне переслідування військових припиняється. На думку деяких російських експертів, такі дії показують – політика Кремля щодо України зайшла у безвихідь.
Українських офіцерів затримали 7 серпня на території Ростовської області. В той же день російський суд заарештував їх на три місяці.
Через добу після рішення про арешт офіційний представник слідчого комітету Росії Владімір Маркін уже говорив не про злочини військовослужбовців 72-ї бригади української армії, а про те, що, «керуючись принципом гуманності, ухвалено рішення не пред’являти їм звинувачення і дати можливість повернутися на територію України».
У найближчі тижні нічого хорошого на цих «ополченців» не чекає
Військовий експерт, заступник головного редактора видання «Ежедневный журнал» Алєксандр Гольц, вважає, що історія з українськими військовими, так само як заяви про чергове відведення російських військ від кордону свідчить про пошук можливостей перепочинку для сепаратистів.
«Політика Кремля щодо України перебуває в глухому куті. Деякий час розрахунок був на те, що Київ в якийсь момент піде на переговори з тими, кого називають «ополченцями». Не вийшло. Я дуже скептично ставлюся до перспектив антитерористичної операції, але, більш чи менш зрозуміло, що в найближчі тижні нічого хорошого на цих «ополченців» не чекає. Їм потрібен перепочинок. Для цього була придумана ось ця історія з миротворчою операцією – вона не пройшла. Значить треба весь час вигадувати щось інше. Один із варіантів – це ось така демонстрація доброї волі з українськими військовими, відведення військ від кордонів і так далі», – вважає Алєксандр Гольц.
Правовий абсурд
На думку Алєксандра Гольца, ситуація при якій українських військових намагалися притягти до відповідальності за російськими законами за нібито діяння, вчинені на території України, виглядала абсурдно. Таким же абсурдом називають перебування в російській в’язниці української льотчиці Надії Савченко її адвокати. Один із них Марк Фейгін в інтерв’ю Радіо Свобода розповів, що і у випадку з Савченко рішення лежить не в правовій площині, а в політичній.
«Я переконаний, що саме політичне рішення і є тим інструментом, який може дати якийсь спосіб виходу з цього глухого кута. Тому що абсолютно очевидно, що як і військовослужбовці 72-ї бригади, так і Савченко, яка опинилася в Росії за допомогою викрадення, непричетні ні до яких злочинів, які могли б бути їм інкриміновані на території Російської Федерації. Краще було б, до загального задоволення, з урахуванням тих політичних обставин, які складаються зараз на сході України, просто-напросто її точно так же відпустити, і закрити це питання, не продовжуючи цю абсолютно божевільну історію», – зазначив адвокат Фейгін.
Військовослужбовці 72-ї бригади вже перебувають на території України. Проте, на думку експертів, їхнє звільнення не слід розцінювати, як відмову Кремля від планів ескалації конфлікту на сході України.