Юрій Бойко |
Аналогічне розслідування мають намір провести і у Великобританії, що здатне зірвати плани RUE по IPO на Лондонській фондовій біржі.
Мінюст США завершив розслідування про дійсних власників RUE, повідомила на своєму сайті Асоціація незалежних споживачів газу з штаб-квартирою в Амстердамі (Independent Gas Consumer Alliance).
Офіційно результати розслідування не розголошуються, проте джерела, близькі до нього, натякають, що за швейцарським трейдером стоять інтереси опального бізнесмена Семена Могилевича, міністра палива і енергетики України Юрія Бойко та ряду високопоставлених українських чиновників.
Семен Могилевич відомий далеко за межами України - ФБР оголосило його в міжнародний розшук по звинуваченню в шахрайстві, корупції, рекеті, відмиванні грошей.
За неофіційною інформацією, він контролює українські "Рівнеазот", Кримський содовий завод і "Кримський титан", що є найбільшими споживачами газу. Могилевича підозрюють у контролі над Highrock Holding Ltd., що займається постачаннями до Туркменії споживчих товарів і продуктів харчування в обмін на природний газ.
Комісія, що проводила розслідування, перевірила також ряд офшорів, через які Юрій Бойко здійснював сумнівні операції, пов'язані з торгівлею паливом.
Бойко спростовує свої зв'язки з RUE і Могилевичем, не заперечуючи факту знайомства із ним, говориться на сайті асоціації. Разом з тим Служба безпеки України (СБУ) ще в 2005 році порушила кримінальні справи проти колишнього керівника "Нафтогаза України" Юрія Бойко та його заступника Ігоря Вороніна, проте потім слідчі дії було припинено(піся звільнення із посади Турчинова - ред.). СБУ також побічно указувала на причетність Могилевича до діяльності RUE. На безпосередній зв'язок Бойка і Могилевича з трейдером указувала і екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Джерело у Верховній Раді повідомило, що якщо інформація дійсно виходить з США, то до неї варто віднестися зі всією серйозністю: "Зв'язки Могилевіча і Бойко з RUE очевидні, проте варто розуміти, що вони самостійно не змогли б організувати схему транзиту туркменського газу".
Перспективи IPO під загрозою
"Основною проблемою є вимога офіційного підтвердження про реальних власників компанії. А заява таких авторитетних органів про непрозорість структури може негативно позначитися на IPO, оскільки відбивається на репутації компанії і знижує привабливість вкладення засобів в неї", - говорить партнер юридичної фірми Tenzor Consulting Group Марина Фірсова.
Представник RUE Андрій Кнутов повідомив РБК daily, що "чутки про різні доповіді ще жодного разу не підтверджувалися". "Постійно з'являється інформація про якісь документи, але їх як і раніше немає", - говорить він. За його словами, компанія не планувала вихід на IPO, "ця тема навіть не піднімалася серед акціонерів".
Костянтин Батунін з Альфа-банка вважає, що IPO трейдера і без розслідування Мінюсту США викликало багато питань. "Структура власності до цих пір непрозора, компанія працює із збитками", - відзначає він. Як заявляв на початку року содиректор RUE і член правління "Газпрому" Костянтин Чуйченко, операційний збиток трейдера в 2006 році складе близько 850 млн дол.