Чи слід чекати чергової газової війни? |
Про це повідомляє прес-служба російського уряду.
Під час робочої зустрічі Міллер доповів Медвєдєву, що українська сторона виконала передоплату за поставки газу в січні в розмірі $150 мільйонів.
«З урахуванням того, що Україна в грудні в значних обсягах відбирала газ зі своїх підземних сховищ, вона не відібрала обсяги, які були передплачені для постачання газу в грудні. З 1 мільярда кубометрів газу Україна відібрала десь близько 50%. З урахуванням передоплати за січневі поставки, українські обсяги за січень становлять близько 1 мільярда кубометрів. Але насправді це не так багато, з тієї причини, що в Україні холоднішає. Обсяги добових відборів в Україні в січні збільшилися в порівнянні з груднем в два рази», – зазначив Міллер.
Наприкінці грудня «Нафтогаз України» оплатив російському «Газпрому» поставку близько одного мільярда кубометрів газу в січні. За повідомленням, цей обсяг сформовано за рахунок передплати за січень 2015 року і невикористаного авансу за грудень 2014-го.
Як заявили в «Нафтогазі», обсяг газу, що буде придбаний за рахунок залишку грудневої передоплати, розраховується за новою ціною, якою саме – не вказано.
Згідно з домовленостями, досягнутими за посередництва Європейської комісії у Брюсселі 30 жовтня 2014 року, Україна і Росія дійшли згоди про відновлення поставок російського газу Києву в зимовий період на умовах передоплати, а також узгодили їхні тимчасові умови до березня наступного року включно. Домовленості передбачають, що українська сторона має до кінця року сплатити російській стороні борг у 3 мільярди 100 мільйонів доларів. При цьому умовою початку постачання газу є сплата першої частини цього боргу на суму в 1 мільярд 450 мільйонів доларів, а також передоплати за газ, який Україна хоче купити.
4 листопада 2014 року «Нафтогаз» перерахував «Газпромові» 1 мільярд 450 мільйонів доларів у рахунок оплати поставлених і несплачених раніше обсягів газу.
Росія повністю припинила постачання газу в Україну в червні, заявляючи про борг у 5 мільярдів 300 мільйонів доларів. Із того часу велися переговори про його відновлення у тристоронньому форматі Україна – ЄС – Росія. Тим часом українська сторона оскаржила російські претензії і виставила власні претензії до контрактів із «Газпромом» у трибуналі при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма.