- найдовша печера на Україні носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі - це гіпсова печера на глибині 20 м, протяжністю понад 230 км. Вхід до неї розташований поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області. Це найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю, - вона поступається лише Мамонтовій печері в США...
Нещодавно на білий світ з’явилася абсолютно нова технологія - регенеративні шини, що використовують тепло і вібрацію для отримання електричної енергії, що використовується для підзарядки акумуляторних батарей електричного або гібридного автомобіля.
У світі електричних і гібридних автомобілів ефективність є ключовим моментом, будь-яка кількість витраченої марно енергії - це зниження дистанції, яку зможе проїхати автомобіль на одному заряді акумуляторних батарей.
Для збільшення ефективності в автомобілі впроваджуються всілякі енергозберігаючі та рекуперативні технології, зокрема системи регенеративного гальмування, рекупераційні амортизатори та інші елементи підвіски. А нещодавно на білий світ з’явилася абсолютно нова технологія - регенеративні шини, що використовують тепло і вібрацію для отримання електричної енергії, що використовується для підзарядки акумуляторних батарей автомобіля.
Такі "енергозберігаючі" шини продемонструвала відома компанія Goodyear в рамках Женевського Автосалону, що проходив минулого тижня, повідомляє DailyTechInfo. Поки що існують лише експериментальні дослідні зразки шин Goodyear BH03, які збирають теплову енергію, що виділяється в результаті декількох різних процесів, і перетворюють її на електрику, яка надходить в батарею автомобіля.
Основою цих шин є шар п’єзоелектричного матеріалу, що прихований під гумою шини. У більшості випадків п’єзоелектричні матеріали виробляють електрику в результаті застосування до них механічних зусиль, але в даному випадку якийсь термо-п’єзоелектричний матеріал, склад якого тримається в таємниці, буде перетворювати в електрику не тільки енергію механічних вібрацій, а й зайве тепло, що виділяється в гумі шини при їзді або надходить ззовні.
Основою цих шин є шар п’єзоелектричного матеріалу, що прихований під гумою шини
Водіям добре відомо, що при інтенсивній їзді шини автомобіля нагріваються досить значно через тертя, що виникає при контакті шини з дорогою. Свою дещицю у цю справу вносить пряме сонячне світло, вібрація, удари шини об нерівності дорожнього покриття, та й саме дорожнє покриття розігрівається влітку до високої температури сонячними променями. І вся ця теплова енергія, що виникає в результаті різних процесів, буде перетворюватися шинами Goodyear BH03 в електрику, дозволяючи автомобілю проїхати велику дистанцію.
На жаль, поки невідомо, яку кількість енергії здатні виробити такі високотехнологічні чудо-шини. Представники компанії Goodyear ще самі не можуть сказати точно, яка буде ефективність використання їхнього винаходу і скільки можуть коштувати такі шини за умови їх масового виробництва. Але в кожному разі ця "шкурка варта вичинки", адже будь-яка кількість поверненої або отриманої ззовні енергії, - це зайві кілометри пробігу автомобіля, менша кількість спаленого бензину або палива на теплових електростанціях.