Українці готові проголосувати за вступ до НАТО |
Порошенко стверджує, що Україна приєднається до Альянсу лише за результатами референдуму.
Кількість прихильників вступу України до НАТО вже перевищує кількість противників, свідчать оприлюднені в четвер, 23 квітня, результати соцопитування, проведеного Центром Разумкова.
Якщо в серпні 2011 року у разі проведення референдуму про вступ України до НАТО за приєднання мали намір проголосувати 17,9 відсотка, а проти - 59,6, у квітні 2014-го прихильників вступу було 36,7 відсотка, а противників - 41,6, то в березні 2015 року переважали вже прибічники вступу до Альянсу - 43,3 проти 31,6 відсотка, - йдеться в прес-релізі Центру Разумкова, який цитує інформагентство "Інтерфакс-Україна".
Найвищий процент тих, хто проголосував би за приєднання до НАТО, - у Західному регіоні - 73,4 відсотка, найнижчий - у Південному (22,8) та на Донбасі (за винятком непідконтрольних територій) - 21,5. Соціологи зафіксували також, що респонденти частіше висловлювали позитивне ставлення до НАТО, аніж негативне (44,7 відсотка проти 39,2).
Дослідження проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 12 березня 2015 року, зазначається у повідомленні. Було опитано 2009 респондентів віком старше 18 років в усіх регіонах України, за винятком непідконтрольних уряду в Києві територій.
Питання референдуму
У середу, 22 квітня, президент України Петро Порошенко в інтерв’ю французькому телеканалу iTele вкотре наголосив, що питання приєднання до НАТО вирішуватиметься на референдумі.
"Питання членства України в НАТО буде вирішувати український народ, не питаючи дозволу ні зі сходу, ні з заходу, бо йдеться про безпеку України. Я думаю, що питання членства в НАТО має бути винесене на референдум. І це право народу визначати, яким чином забезпечувати свою безпеку, не забуваючи при цьому будувати свою ефективну армію", - зазначив Порошенко в інтерв’ю, оприлюдненому на сайті телеканалу.
За словами Порошенка, таку армію за останні півроку Україні вдалося побудувати - і вона є на сьогодні однією з найсильніших на континенті, оскільки стримує російську агресію. При цьому він також наголосив, що пріоритетом номер один для України залишається членство в ЄС.
В НАТО наголошують на праві України приєднатися
У відповідь на запит Deutsche Welle щодо можливої реакції Альянсу та такий референдум в Україні у штаб-квартирі НАТО зауважили, що кожна суверенна нація має право вирішувати, частиною яких безпекових домовленостей бути. "Цей принцип закріплений у Гельсінському заключному акті та багатьох інших договорах, - ідеться у відповіді представника Альянсу. - Розширення НАТО і Євросоюзу - це великий успіх. Цей процес покращив безпеку і процвітання в Європі та допоміг країнам Центрально-Східної Європи відчути переваги демократії, верховенства права та економічного зростання".
Також у відповіді представника Альянсу зазначається, що Україна поки не подавала заявку на членство в НАТО, однак уряд в Києві вказав, що планує почати процес, спрямований на подання в майбутньому. "Якщо Україна подасть заявку, НАТО оцінить її готовність до приєднання так само, як будь-якого іншого кандидата. Приєднання до НАТО - це питання між країною, що подає заявку, та 28-ма країнами-членами Альянсу. Жодна третя сторона не має права втручатися", - наголошується у повідомленні.