У НАТО вважають, що російські бойовики накопичили достатні ресурси для наступу |
Росія продовжує нарощувати свою військову присутність як уздовж кордону з Україною, так і безпосередньо на Сході України. Через це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг бачить вірогідність нових атак на українські сили. Така кількість військової техніки, а також посилене проведення навчань і тренувань викликає занепокоєння, заявив він під час прес-конференції у Брюсселі.
"У Східній Україні Росія та сепаратисти спроможні до початку воєнних дій в дуже короткий час. Вони мають можливості, але які у них наміри, я би не став спекулювати", - сказав Столтенберг, уточнивши, що мова йде, зокрема, про збільшення кількості танків та систем протиповітряної оборони.
Мінські домовленості - найкращий шлях до миру
Генсек НАТО закликав Москву поважати мінські домовленості та поклав на неї "особливу відповідальність" за їхню реалізацію. "Наявність військ як така є порушенням мінських угод, а також залякуванням і здійсненням тиску на Київ", - наголосив Столтенберг.
Найкращим розв’язанням ситуації на Сході України генеральний секретар НАТО назвав дотримання мінських домовленостей. Тому, додав він, всі сторони конфлікту мають дотримуватися їх, передусім в тому, що стосується припинення вогню і відведення важких озброєнь від лінії розмежування. При цьому Столтенберг висловив жаль з приводу того, що спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ не завжди мають доступ до тих місць, які вони вважають за потрібне інспектувати.
Є контакт
Окрему увагу на прес-конференції було приділено інформації про відновлення діяльності так званої прямої контактної лінії між НАТО і Росією з оборонних питань. За словами генерального секретаря Альянсу, наявність такої лінії є надзвичайно важливою з огляду на доповідь Європейського агентства авіаційної безпеки про посилення активності літаків російських військово-повітряних сил. "Нам слід уважно вивчити її, щоб подивитися, як найкраще запобігти можливим інцидентам між військовою та цивільною авіацією", - зауважив Столтенберг.
Очільник НАТО вказав також на посилення співпраці між Альянсом та ЄС в сфері протидії гібридним війнам, в яких комбінуються військові та невійськові засоби. При тому, що НАТО володіє "унікальними військовими можливостями", є потреба і в інших засобах. "Можна подумати, наприклад, про економічні заходи. Є ще енергетична сфера, а також кібернетична", - цитує Столтенберга "Інтерфакс". Генсек додав, що для протидії гібридним війнам необхідно розвивати, зокрема, сили спеціального призначення та розвідувальну безпілотну авіацію.