У держдепі США заявляють що Україна виконує мінські домовленості |
Саме така тепер відповідь на запитання з Луганська, Донецька чи Москви про те, чи виконує Україна мінські домовленості, сказала вона на прес-конференції в Києві.
Зокрема, сказала Нуланд, цим домовленостям відповідає закріплення в документі особливостей місцевого самоврядування в частині Донбасу, бо домовленості містять такий пункт.
Вона наголосила, що тепер свою відповідь, свої кроки назустріч у виконанні мінських домовленостей має зробити інша сторона – ті, хто відповідальні в Донецьку й Луганську, і ті, хто підтримує їх у Москві.
Крім того, Нуланд звернула увагу, що в законопроекті про зміни до Конституції йдеться саме про децентралізацію, але не про федералізацію, і ці зміни якраз захищають Україну від федералізації.
Натомість сепаратисти зі збройних угруповань «ДНР» і «ЛНР» заявили в четвер, 16 липня, що плановані зміни до Конституції, на їхню думку, не відповідають мінським домовленостям. Зокрема, представник угруповання «ДНР» Денис Пушилін поскаржився, що Київ не узгодив конституційної реформи з ватажками цих сепаратистських угруповань, визнаних в Україні терористичними. А ватажок угруповання «ЛНР» Ігор Плотницький заявив, що хоче внесення до Конституції «політичних привілеїв Донбасу» і «розбудови відносин із Києвом на ґрунті рівноправних договорів і угод».
Раніше в четвер Верховна Рада ухвалила направити до Конституційного суду законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації. Законопроект, серед іншого, передбачає, що джерелом влади повинні стати місцеві громади, які самі будуть збирати податки і розподіляти бюджети. Обласні та районні адміністрації ліквідують, держава ж буде представлена на місцях інститутом префектів.
Також передбачено, що в перехідних положеннях оновленої Конституції буде записано, що «особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом». Ідеться про вже ухвалений закон про це. В попередній версії законопроекту ця фраза була в перехідних положеннях самого закону, але не Конституції. Завдяки цій зміні досягається повне виконання мінських домовленостей щодо того, що ці особливості мають бути згадані в Конституції. Президент, представляючи законопроект у парламенті, ще раз наголосив, що в ньому немає ніяких натяків на федералізацію й він не передбачає і не може передбачати ніякого особливого статусу Донбасу чи його частин.
Напередодні голосування критики стверджували, ніби така зміна рівнозначна визнанню «особливого статусу» чи й «автономії» Донбасу. Вони також стверджували, що ця зміна з’явилася по тому, як Порошенко зустрівся з Нуланд у середу, 15 липня, нібито на її наполягання.