Росія запропонувала США прямі переговори між військовими |
Він додав, що в телефонній розмові з міністром закордонних справ Росії Сєргєєм Лавровим у вівторок, 15 вересня, наголосив йому, що позиція Вашингтона незмінна: президент Сирії Башар аль-Асад, режим якого підтримує Москва, не є гравцем у спільній боротьбі світу проти екстремістського угруповання «Ісламська держава».
Наразі не відомо, чи приймуть США пропозицію Росії про переговори між військовими.
Тим часом у Росії заступник начальника Генерального штабу Збройних сил генерал Ніколай Богдановський заявив, що Москва наразі не має планів створювати в Сирії власну військово-повітряну базу. Але, додав генерал, «усе можливо».
Напередодні розмови Керрі з Лавровим у вівторок президент Росії Владімір Путін заявив, що Москва буде й далі надавати військову підтримку режимові Асада, і закликав світ вступити з Асадом у коаліцію для боротьби з «Ісламською державою».
А після тієї розмови Держдепартамент оприлюднив заяву про те, що Керрі сказав Лаврову: якщо Росія продовжить підтримувати режим Асада, це загрожує поглибити і розширити конфлікт у Сирії і підірвати спільну мету міжнародної спільноти – боротися з екстремізмом. За повідомленням, держсекретар також підтвердив, що США далі віддані боротьбі проти «Ісламської держави» разом із коаліцією більш як 60 країн, у якій Асад «не може бути учасником, вартим довіри».
У Сполучених Штатах Америки вже не раз за останні дні висловлювали серйозне занепокоєння тим, що Росія, яка є фактичним союзником режиму сирійського президента Башара аль-Асада, різко розширює свою військову присутність у підконтрольній режимові частині території Сирії. Зокрема, йдеться про військовий аеродром біля міста Латакія, де, за даними США, Росія зводить житлове містечко і вже розмістила свої танки й артилерію для його захисту. Вашингтон попереджав, що можлива участь росіян у захисті сирійського режиму від його неісламістських супротивників може призвести до конфронтації з міжнародною коаліцією, яка воює в Сирії й Іраку з ісламістським угрупованням «Ісламська держава». Президент США Барак Обама вже заявляв, що підтримка Росією влади Башара аль-Асада «приречена на поразку».
Росія ж заявляє, що виконує старі контракти на постачання Сирії передових озброєнь і не має наміру відмовлятися від них, бо на постачання зброї до Сирії немає заборони (на спробу запровадити таке ембарго Москва наклала вето в Раді безпеки ООН). Крім того, в Росії заявляють, що наявні в Сирії російські військові лише вчать сирійців користуватися російською зброєю. Москва також каже, що підтримує владу Сирії в боротьбі з «тероризмом» (а терористами режим Асада називає не тільки «Ісламську державу» чи місцевий відділок мережі «Аль-Каїда», а й його більш демократичних супротивників, яких підтримують Захід і країни арабського світу). Постійні ж польоти військово-транспортних літаків до Сирії мають на меті доставляти туди «гуманітарну допомогу», стверджують у Москві.