Міжнародні спостерігачі в цілому задоволені місцевими виборами |
Водночас, за їхніми словами, складність нормативно-правової бази, засилля потужних економічних груп, погрози і напади на кандидатів і той факт, що практично все висвітлення кампанії в ЗМІ було проплаченим, засвідчують необхідність подальших реформ.
Необхідні додаткові зусилля для подальшого підвищення суспільної довіри до виборчого процесу, заявили спостерігачі.
Вони наголосили, що вибори відбулися у складній політичній, економічній, гуманітарній та безпековій ситуації, що характеризується незаконною анексією Криму Росією і тимчасовим контролем окремих територій у Донецькій і Луганській областях незаконними озброєними групами, що унеможливило волевиявлення п’яти мільйонів виборців у цьому регіоні.
«У більшості районів країни, незважаючи на неясність виборчого законодавства, виборчому персоналу значною мірою вдалося забезпечити виборцям право віддати свої голоси. Існує гостра необхідність в узгодженому і послідовному виборчому законодавстві, разом з положеннями, спрямованими на обмеження влади грошей і корисливих інтересів і у виборчому процесі, і у ЗМІ», – сказала голова місії Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Тана де Зулуета.
«Вчорашні місцеві вибори були початковими пунктами децентралізації і територіальної реформи в Україні. Незважаючи на складні обставини, ці вибори були організовані загалом задовільно. До наступних виборів ми закликаємо владу переглянути чинне законодавство, щоб краще відобразити волю виборців на низовому рівні і, зокрема, дати доступ незалежним кандидатам до перегонів», – сказала голова місії Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тернстрем.
Голова місії Європарламенту Андрій Пленкович також заявив, що в контексті проведення в Україні місцевих виборів важливо доопрацювати чинне виборче законодавство. «Недоробки, які ми помітили у цьому виборчому процесі, мають бути стимулом для української влади доопрацювати їх і виправити – щодо ухвалення нового закону або доопрацювання наявного тощо», – сказав Пленкович. Він пояснив, що ця робота важлива в контексті євроінтеграційного курсу України. «Постмайданна Україна може бути членом європейської сім’ї, і це причина, чому ми приїхали», – сказав він.
Місцеві вибори в Україні проходили 25 жовтня у всіх регіонах, окрім анексованого Росією Криму та окремих тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей. Активність виборців склала 46,62%.