Російська Федерація цілеспрямовано готувалася до агресії щодо України, починаючи з 2013 року |
Про це заявив Директор Національного інституту стратегічних досліджень, академік НАН України Володимир Горбулін під час презентації матеріалів дослідження на тему «Крим. Війна: передумови російської агресії» на прес-конференції у четвер, повідомила прес-служба РНБО.
За його словами, Росія, використовуючи владу Віктора Януковича для «демонтажу» суверенітету і незалежності України», розробила та впроваджувала в дію стратегію, спрямовану на розвал Збройних Сил, спецслужби «переходили під контроль російських кураторів», велася агресивна антиукраїнська пропаганда та підготовка до гібридної війни.
«Янукович підписував ганебні зрадницькі державні угоди, а проросійські політичні та криміналізовані угруповання почали відкриту боротьбу проти української держави. Стратегічні галузі та сектори економіки переходили під контроль російського капіталу, тісно пов’язаного з владою Російської Федерації», - підкреслив Горбулін.
«Упродовж листопада 2013 - лютого 2014 років, - сказав він, у Криму відбувалася консолідація проросійських сил, організовувалися незаконні збройні формування, створювалася політична і організаційна інфраструктура для окупації півострова». Горбулін додав, що Росія в той час значно активізувала розвідувальні дії та агентурну роботу на території нашої держави.
Науковець наголосив, що ситуацію в Криму, де починаючи з 20 лютого 2014 року були організовані сепаратистські мітинги, в яких провідну дестабілізуючу роль відігравали завезені на півострів російські громадяни, російські спецслужби намагалися використати для розповсюдження дестабілізації і на східні та південні регіони України, де б мали відбутися «народні повстання».
Горбулін також нагадав, що в Росії у безпосередній близькості до українського кордону відбулися 18 масштабних навчань, «в яких взяли участь понад 100 тисяч військовослужбовців».
Водночас Горбулін зазначив, що Україна «гідно відповіла на агресію ворога».
Події 2014-2015 років в Україні не є випадковими і не можуть розглядатися у відриві від попередньої політики Росії як стосовно нашої держави, так і від її загальної політики, яка розглядає світ у призмі так званого протиборства з західними країнами. На цьому наголосив заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександр Литвиненко під час презентації матеріалів дослідження на тему «Крим. Війна: передумови російської агресії».
«Упокорення України - це російська стратегічна мета, яка виникла не сьогодні, не вчора і навіть не 300 років тому», - сказав Литвиненко. За його словами, після 1991 року росіяни закріпили ідеї відновлення єдності пострадянських країн в основних документах стратегічного планування, що нині діють в Російській Федерації і визначають основні напрями її дій. Для досягнення цієї мети, переконаний заступник Секретаря РНБО України, використовували широкий арсенал політичних, економічних, енергетичних та інформаційно-пропагандистських заходів. «Цілі Російської Федерації ніколи не обмежувалися конкретними регіонами, завжди йшлося про всю Українську державу», - зазначив він.
Литвиненко повідомив, що з цією метою Російська Федерація сформувала широку багатоваріантну стратегію дій: зокрема, головним інструментом отримання контролю над Україною мирним шляхом був політичний режим, що стало можливим після приходу до влади Януковича. «Якщо ж Росія втратила б контроль над ним, вони планували силовий шлях», - сказав заступник Секретаря РНБО України.
Литвиненко назвав два сценарії, розроблених керівництвом Росії. «Після перемоги Майдану і втечі Януковича росіяни діяли відповідно до двох попередньо запланованих шляхів: перший і більш важливий для них - відновлення в Україні влади попереднього режиму. Ми бачили, як вони йшли цим шляхом, намагаючись легітимізувати президента Віктора Януковича за допомогою російських військ. Крім того, розпочались масштабні військові приготування, і росіяни активізувались у військовій присутності на світовій арені», - сказав він.
Литвиненко додав, що другим сценарієм був сценарій відторгнення до Криму і південно-східних областей України. «Як за командою 1 березня почалися активні дестабілізаційні заходи в дев’яти областях України. Характерно, що тільки 6 квітня одночасні штурми адміністративних будівель відбувалися в кількох непов’язаних один з одним регіонах - у Харкові, Донецьку, Луганську, що свідчить про чітку спланованість», - зауважив він.
Заступник Секретаря РНБО України додав, що коли дуже дорогою ціною перший і другий сценарій Українська держава заблокувала, «росіяни локалізували свої цілі, створюючи плацдарм на Донбасі, але і там їх наступ було обмежено».
«Нині виникла нова реальність. Стара Україна, яка існувала до 2013 року, зникла. Змінилася геополітична ситуація у Східній і Центральній Європі. На наших очах формується її нова форма, і ми є учасниками цієї історії», - зазначив він.
Литвиненко підкреслив, що агресивна політика щодо України триває і досі, «триває гібридна війна проти нашої країни». «Ми вдячні Європі і США і всьому демократичному світу за допомогу Україні, але захистити себе можемо винятково лише ми самі», - підсумував Литвиненко.