Парламентська асамблея ОБСЄ ухвалила резолюцію щодо Криму |
Резолюція, внесена на розгляд Парламентської асамблеї ОБСЄ українськими представниками, називається «Про порушення прав людини і основних свобод в Криму, порушення прав кримськотатарського населення».
«Парламентська асамблея ОБСЄ закликає Російську Федерацію припинити агресію проти України і повністю виконувати свої зобов’язання, що випливають з Статуту ООН, Гельсінського заключного акту, а також інших норм і принципів міжнародного права, в тому числі, принципів і зобов’язань в рамках ОБСЄ», – йдеться в документі.
У резолюції є заклик до держав-учасників утримуватися від будь-яких дій або контактів, які прямо або побічно можуть свідчити про визнання зміни статусу Автономної республіки Крим та міста Севастополя як невід’ємної частини України.
У документі засуджуються репресивні заходи з боку «де-факто влади» проти Меджлісу кримськотатарського народу і його керівників, а також жорсткі обмеження свободи мирних зібрань, що поширюються в тому числі і на традиційні заходи, приурочені до річниці депортації кримських татар.
ПА ОБСЄ засуджує серйозні обмеження свободи ЗМІ та свободи вираження думок в анексованому Криму, а також висловлює стурбованість у зв’язку зі зникненням можливості отримання освіти українською мовою.
У резолюції також є заклик до Росії «невідкладно і беззастережно» звільнити політв’язнів-кримчан, «які були незаконно затримані або ув’язнені за сфабрикованими звинуваченнями де-факто влади в окупованому Криму».
Сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ проходить в Тбілісі з 1 по 5 липня.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».