Керівники МЗС Німеччини і Росії Зігмар Габріель і Сєргєй Лавров |
Про це вони заявили у Москві у четвер після переговорів, відповідаючи на запитання німецького журналіста про те, якою може бути роль США у врегулюванні ситуації на сході України.
"Ми зацікавлені в тому, аби "нормандський формат" був форматом, який не тільки супроводжує, а й стежить за реалізацією Мінська. Але ми зацікавлені і в тому, аби США були не тільки поінформовані, а й використовували свої можливості впливати на всіх, на кого вони можуть вплинути, щоб мінські угоди виконувалися", - заявив керівник зовнішньополітичного відомства ФРН.
Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров зауважив, що призначення чиновників у Державному департаменті США ще не завершене, оскільки відповідні процедури займають чимало часу.
"Це не дуже дозволяє активно працювати з американськими партнерами. Хоча практично немає жодного конфлікту, де можна було б обійтися без США. Це стосується і України", - сказав він.
Лавров сказав, що в останні роки Москва і Вашингтон вибудовували відносини паралельно з "нормандським форматом", у рамках двосторонніх консультацій.
"Ці консультації йшли у тому ж руслі, що й підходи, що формуються в рамках "нормандського формату" з метою виконання мінських домовленостей. Я переконаний, що те чи інше залучення США у подальші зусилля щодо безумовного виконання мінських домовленостей було б дуже і дуже корисним", - заявив російський міністр.
Зігмар Габріель наголосив, що "ніякі переговори і підтримка ззовні не може замінити політичну волю до миру".
"Головне, не хто з ким і де зустрічається, а те, як виконуються угоди, під якими стоять підписи", - зазначив міністр закордонних справ ФРН.
Останнім часом в Україні, а також за її межами, тривають дискусії про необхідність змінити чи розширити формат переговорів з врегулювання кризи на Донбасі. Експерти вказують на відсутність серйозного прогресу у переговорах в Мінську.
Проте 18 лютого міністри закордонних справ "нормандської четвірки" на зустрічі у Мюнхені домовилися, що мінський формат переговорів не буде розширений за рахунок США.
"Говорили про це з Тіллерсоном (держсекретар США Рекс Тіллерсон. - Ред.), ми чітко домовилися, що повинен бути тісний контакт з США, але ми думаємо, що той формат, який маємо (Україна, РФ, Франція та Німеччина), треба зберігати. І США на це погодилися", - заявив Зігмар Габріель після переговорів, які відбулися на полях Мюнхенської безпекової конференції.
"Давайте сядемо і визначимо"
Сєргєй Лавров також відповів на закиди про те, що Росія нарощує на українсько-російському кордоні значні озброєння.
"Давайте разом, в рамках ради "Росія-НАТО" подивимося, проведемо інвентаризацію, у кого і ще розгорнуто... Щоб вести мову про те, як діяти далі і не звинувачувати Росію, давайте сядемо, нехай військові сядуть і визначать, у кого і які засоби розгорнуті, у тому числі в Європі. І тоді, я думаю, питань не залишиться", - заявив пан Лавров.