Перекручування Будапештського меморандуму Лавровим - вже традиція |
У січні 2017-го року Сєргєй Лавров також заявляв, що Будапештський меморандум містив єдине юридичне зобов’язання - не використовувати проти України силу із застосуванням ядерної зброї. Тоді ж він заявив, що "повага до суверенітету та територіальної цілісності та незалежності української держави" належить до політичних зобов’язань відповідно до Будапештського меморандуму.
Як відомо, у понеділок 15-го січня Сєргєй Лавров у ході прес-конференції за підсумками діяльності російської дипломатії у 2017-му році заявив, що на час підписання Будапештського меморандуму "Україна в окремій заяві взяла на себе зобов’язання не підтримувати антиросійські, неонацистські, ксенофобські тенденції. Те, що відбулося після Майдану було найгрубішим порушенням цих зобов’язань наших українських сусідів".
Лавров заявив, що у відповідності до Меморандуму - який в Україні трактують як гарантію суверенітету та безпеки України та невикористання сили щодо неї з боку країн-підписантів, якими окрім України також є Росія, США, Велика Британія - офіційному Києву було гарантовано виключно те, що проти України не буде застосовано ядерну зброю.
"Нагадаю, що ми не використовували та не погрожували Україні ядерною зброєю, тому не відбулося жодного порушення Будапештського меморандуму", - заявив Лавров.
Довільне трактування Будапештського меморандуму з боку Лаврова викликало заперечення з боку окремих західних оглядачів.
"Творчим переказом" назвав слова Лаврова щодо Меморандуму журналіст Кевін Ротрок, який зараз працює в англомовному опозиційному російському виданні Meduza.
"Повна нісенітниця", - охарактеризував заяву французький журналіст Ґуллівер Краґґ.
"Дивовижною заявою" назвав слова Лаврова колишній посол США у Росії Майкл Макфол.
Незмінні тези Лаврова рік тому критикував і колишній посол США в Україні, Стівен Пайфер, який брав участь в роботі над Будапештським меморандумом.
"Лавров знову перекручує Будапештський меморандум, неправдиво заявляє, що єдиним зобов’язанням є не погрожувати/не вдаватись до використання проти України ядерної зброї", - твітував рік тому Пайфер.
Тоді ж Пайфер заявив, що Лавров "зумисне перекручує зміст" Меморандуму.
Цього року Пайфер теж не лишився осторонь дискусії.
"Це твердження Лаврова повністю абсурдне. Будапештський меморандум вимагає, щоб Москва не використовувала будь-яку силу - не лише ядерну зброю - проти України. Лавров не дурень; він це знає", - твітує Пайфер вже у році 2018-му.
Сам текст Меморандуму доступний на сайті Верховної Ради. Мова цього стислого документу є насправді дуже прямолінійною і здавалося б не допускає взаємовиключних інтерпретацій.
"Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої
Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки
підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ ( 994_055 ) поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України", - твердить пункт 1-й Меморандуму.
"Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої
Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки
підтверджують їх зобов’язання утримуватися від загрози силою, чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй ( 995_010 )", - твердить пункт 2-й документу.
Раніше, у січні 2017-го року, Лавров деталізував, як на його думку Україна порушила Будапештський меморандум.
"Пішовши на підрив домовленостей від 20-го лютого 2014-го року, будучи не в стані забезпечити зобов’язання по формуванню уряду національної єдності під гарантії Франції, Польщі та Німеччини, українські заколотники самі найгрубішим чином порушили положення Будапештського меморандуму щодо необхідності свято поважати суверенітет та територіальну цілісність української держави", - заявив тоді Лавров.