Державний секретар США Майк Помпео |
Декларація Веллеса, оприлюднена тодішнім держсекретарем США Самнером Веллесом, поклала початок політиці невизнання анексії країн Балтії, яка зберігалась аж до здобуття ними незалежності.
"Росія, через своє вторгнення до України у 2014-му році та спробу анексії Криму прагнула підірвати основний міжнародний принцип, який поділяють демократичні країни: жодна країна не може змінювали кордони іншої країни силою. Держави світу, включно із Росією, погодились із цим принципом у Хартії ООН, зобов’язавшись утримуватись від погроз використання сили проти територіальної цілісності, або політичної незалежності будь-якої держави. Цей фундаментальний принцип - який закріплений у Гельсінських угодах - є одною із основ на яких базується наша спільна безпека", - йдеться у Декларації оприлюдненій Держдепом США.
Документ відзначає, що так само, як свого часу це було зроблено у Декларації Веллеса, США нині наголошують на політиці невизнання заяв Кремля про суверенне право щодо територій захоплених силою з порушенням міжнародного права.
"Разом із союзниками, партнерами та міжнародною спільнотою, США відкидають спробу Росії анексувати Крим та зобов’язуються зберігати цю політику до відновлення територіальної цілісності України", - йдеться у Декларації.
Документ закликає Росію поважати принципи, про дотримання яких вона сама тривалий час заявляє, та припинити окупацію Криму.
"Демократичні держави намагаються побудувати вільний, справедливий та процвітаючий світ і ми маємо зберігати відданість міжнародному принципу рівності держав та поважати територіальну цілісність інших країн. Своїми діями Росія повела себе у спосіб, який недостойний великої держави та із власної волі ізолювала себе від міжнародної спільноти", - твердить Декларація.