Міжнародні спостерігачі позитивно оцінили українські вибори |
Свої попередні висновки вони озвучили на спільному брифінгу. Кожна з організацій звернула увагу на свої деталі.
Представник від Польщі у Парламентській асамблеї НАТО Міхал Щерба повідомив, що його організація півтора десятиліття спостерігає за українськими виборами, а поточна кампанія проходить у значно складніших умовах, ніж попередні.
«Ми спостерігаємо за всіма виборами в Україні з 2004 року. Ці вибори проходять в складній безпековій ситуації: Росія чинить збройну агресію на сході України та незаконно анексувала Крим. І тому мешканці частини Донбасу та Криму (здебільшого) позбавлені змоги голосувати», – сказав він.
Зі свого боку, представник Європарламенту Даріуш Росаті вказав і на позитивні, й на негативні аспекти виборів.
«Вибори відбулися, і відбулися ефективно, попри негативні чинники. Це і поширення фейків, і збройна агресія Росії: тисячі загиблих, сотні тисяч – вимушені переселенці, порушення виборчих прав переселенців. Окремі випадки – застосування адмінресурсу і неналежне використання ЗМІ кандидатами», – зазначив Росаті.
Представник Парламентської асамблеї Ради Європи Март ван де Вен нагадав, що ПАРЄ спостерігає за виборами в Україні з 1994 року, а її делегація цього року складається з 32 представників всіх політичних груп Асамблеї.
«Процес голосування був упорядкованим і добре організованим, виборці здійснювали волевиявлення без обмеження своїх прав. Ми також відзначили присутність помітної кількості так званих технічних кандидатів, які брали участь на користь інших кандидатів, використовуючи медійний час і бюджетні кошти. Це означає, що правила гри не були рівними для всіх, і не покращує віру суспільства в демократичних виборчий процес», – сказав ван де Вен.
Він додав, що делегація ПАРЄ працюватиме і під час голосування на другому турі.
Західні спостерігачі відзначили високий рівень конкуренції на виборах, досить якісну роботу ЦВК та ризики насильства, яких, проте, вдалося уникнути в першому турі.
Остаточні звіти про вибори-2019 ОБСЄ, НАТО, ПАРЄ та Європарламент планують оприлюднити по завершенню перегонів.
Станом на 15:00 1 квітня Центральна виборча комісія опрацювала понад 80% протоколів на виборах президента, які відбулися в Україні 31 березня.
За даними ЦВК, Володимир Зеленський отримує 30,41%, Петро Порошенко – 16,04%, Юлія Тимошенко – 13,24%, Юрій Бойко – 11,55%, Анатолій Гриценко – 7,03%.
Явка на виборах склала близько 62,8%.
Центральна виборча комісія має оголосити остаточні результати виборів до 10 квітня. Другий тур відбудеться 21 квітня.