США побачили «маніпулювання правилами» у кадрових змінах в «Нафтогазі» |
Відповідну заяву озвучив речник Держдепу Нед Прайс.
«Ми глибоко занепокоєні через нещодавнє рішення Кабінету міністрів України, який вдався до маніпулювання правилами, щоб звільнити наглядову раду і замінити керівництво провідної енергетичної компанії України», - заявив Прайс, відкриваючи брифінг для преси в четвер.
Він наголосив, що своїм рішенням український уряд використав «процедурну лазівку» і виявив зневагу до стандартів корпоративного управління.
«Цей прорахований крок - використати процедурну лазівку, щоб видворити експертів, які мають гарну репутацію з правлінь декількох державних підприємств відображує зневагу до чесної та прозорої практики корпоративного управління і ускладнює тривале проведення реформ української енергетики та покращення інвестиційного клімату».
Прайс висловив жаль через ці кадрові рішення, які «ігнорують найкращі практики і наражають на ризик виборений важкими зусиллями економічний прогрес».
Він запевнив, що США продовжуватимуть підтримку реформ в Україні і закликав український уряд до дій у цій сфері.
«Ми продовжимо підтримувати Україну у зміцненні інституцій, включаючи просування демократичних установ і проведення реформи корпоративного управління, але українське керівництво має виконати свою роль також».
Як раніше повідомляв «Голос Америки», 28 квітня Кабінет Міністрів України звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління НАК «Нафтогаз України». На посаді Коболєва замінив Юрій Вітренко.
У відповідному рішенні уряду наголошується на збитковості, яку показала компанія в 2020 році.
«Чистий консолідований збиток групи компаній «Нафтогаз» у 2020 році становив 19 млрд грн. При цьому у затвердженому Кабінетом Міністрів фінансовому плані компанії передбачалося отримання 11,5 млрд грн прибутку», - йдеться у рішенні Кабміну.
«Нафтогаз» пояснює збиткову роботу компанії трьома факторами
- економічна криза в світі та рекордно низькі ціни на газ;
- суми боргів за газ, відпущений в рамках спецобов’язків (ПСО), сягнули рекордних значень;
- Нафтогаз вперше звітує без врахування результатів роботи газотранспортної системи України.
В «Нафтогазі» назвали рішення Кабміну юридичною маніпуляцією, зауваживши, що подання на звільнення керівника компанії має надходити від наглядової ради.
Сам Коболєв написав у Facebook, що рішення Кабміну про його відставку стало для нього несподіванкою. В своєму наступному дописі Коболєв додав, що такі рішення «ставлять хрест на реформі корпоративного управління».
В четвер посли країн «Великої сімки» в Україні виступили із спільною заявою щодо перестановок в «Нафтогазі».
Вони наголосили на важливості того, щоб управління держпідприємствами було вільним від політичного втручання.