Протести у Казахстані: уряд пішов у відставку |
Протестувальники палять поліцейські машини, є інформація про затриманих. Демонстрації тривають п’ятий день по всій країні.
Десятки тисячі людей у середу знову вийшли на вулиці. У деяких містах стаються сутички з поліцією, намагаються взяти штурмом місцеві адміністрації.
Місцеві ЗМІ публікують фото спецтехніки на вулицях, на якій нібито їздять мітингувальники.
Наказ про відставку уряду президент Касим-Жомарт Токаєв підписав зранку 5 січня, заявивши, що уряд допустив "протестну ситуацію".
Обов’язки прем’єра виконуватиме Аліхан Смаїлов, який був першим віцепрем’єром.
Відбулося ще кілька перестановок - призначили нового державного секретаря і заступника голови комітету національної безпеки.
Протести у країні почалися після підвищення у кілька разів цін на пальне.
Згодом президент Токаєв оголосив про держрегулювання цін на соціальні товари, а також на бензин та дизель. Він запропонував мораторій на підвищення комунальних тарифів для населення на 180 днів.
Акимат Алматы утром 5 января
— Медиазона. Центральная Азия (@mediazona_ca) January 5, 2022
Фото: телеграм-канал «За нами уже выехали» pic.twitter.com/i5rWkze3t7
Надзвичайний стан
У вівторок, 4 січня, президент Казахстану ввів надзвичайний стан у найбільшому місті країни Алмати та Мангістауській області.
Режим НС запровадили до 19 січня. Указ президента також передбачає комендантську годину з 11 вечора до 7 ранку, заборону масових заходів та обмеження на пересування людей на транспорті.
Раніше Токаєв записав відеозвернення, в якому закликав протестувальників не чинити протиправних дій.
Токаєв наполягав на тому, що влада через протести не впаде, і що Казахстану потрібен не конфлікт, а взаємна довіра та діалог.
Протести, що почалися 1 січня у Мангістауській області Казахстану через підвищення цін на скраплений газ, до вівторка охопили практично всі великі міста країни.
У багатьох випадках стихійні демонстрації переросли у зіткнення з поліцейськими.
Поліція в Алмати застосувала сльозогінний газ та світло-шумові гранати для розгону учасників протестів, які намагалися штурмувати будівлю мерії.
Журналісти агентства AFP, які працюють в Алмати, повідомляють, що кількох учасників протестів та поліцейських доставили до лікарень з незначними травмами.
Повідомлялося також про затримання учасників заворушень.
За даними казахстанського порталу zakon.kz, надвечір поліцейські відтіснили майже всіх мітингувальників з площі Республіки.
При цьому протестувальники підпалили кілька поліцейських машин.
Очевидці та кореспонденти повідомляли, що вночі в Алмати було чути вибухи.
Урядова комісія пообіцяла мітингувальникам зменшити ціну на газ і дала гарантії не притягувати їх до відповідальності. Багато демонстрантів відмовилися розходитися.
На фоні протестів користувачі почали повідомляти про перебої у роботі соцмереж. В Алмати та деяких районах Нур-Султана заблоковано інтернет, не працювали месенджери WhatsApp та Telegram.