Аратта - На головну

20 грудня 2024, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Ціни будуть високими, а тарифи зростуть і без вторгнення Росії

Економіка 6465 переглядів

Опубліковано - 20.01.2022 21:22 | Всі новини | Версія для друку

Ціни будуть високими, а тарифи зростуть і без вторгнення Росії
Ціни будуть високими, а тарифи зростуть і без вторгнення Росії
Падіння гривні зумовлене переважно психологічним чинником - страхом вторгнення Росії в Україну, вважають в Нацбанку.

Але навіть коли цієї загрози вдасться уникнути, українцям доведеться ще тривалий час жити із високими цінами та тарифами.

І на це є свої причини.

Ризик вторгнення

"Нагнітання інформаційного фонду навколо потенційної військової агресії позначається на падіння вартості українських активів, - каже голова НБУ Кирило Шевченко. - Геополітичне напруження може вкрай негативно вплинути на очікування населення, бізнесу та інвесторів, перешкоджати інвестиціям в економіку".

Водночас у банку наголошують, що ситуація є "турбулентною, але не панічною", й вже є ознаки стабілізації. Там кажуть, що на відміну від інших криз нині населення та внутрішні інвестори поводяться більш спокійно, ніж іноземні.

За словами заступника голови НБУ Сергій Ніколайчука, від початку року нерезиденти позбулися українських ОВДП на понад 6 млрд грн, які й вилилися на валютний ринок - інвестори хотіли вивести гроші з України.

У головному банку кажуть, що мають план на випадок загострення ситуації, але наразі не бачать ознак того, що його доведеться застосовувати. Жодних обмежень на зняття готівки чи обмін валюти не запроваджуватимуть.

НБУ буде лише "згладжувати коливання" на валютному ринку, але не намагатиметься тримати курс за рахунок масованих валютних інтервенцій. Проте від початку цього року НБУ вже продав понад 750 млн доларів зі свої резервів. Це на пів мільярда доларів більше, ніж у грудні минулого року.

"Коли буде деескалація, валютний ринок швидко стабілізується", - заявив заступник голови Нацбанку Олексій Лупін.

Крім різкого падіння гривні, можливість вторгнення Росії до України призвела і до знецінення інших українських активів, передусім державних цінних паперів. Натомість відсоток за ними - плата за ризик - різко зріс.

За даними НБУ, запозичення на внутрішньому ринку в ОВДП стали коштувати 16-17%. А на зовнішньому "досягли стресового рівня", через що доступ до зовнішніх запозичень припинився, поки що тимчасово, вважають у Нацбанку. На цьому тлі ще більше зростає важливість співпраці із міжнародними кредиторами, такими, як МВФ.

Тривала інфляція

Навіть якщо ризик вторгнення Росії до України вдасться відвернути, цей рік буде непростим для української економіки.

Головною проблемою буде зростання цін.

Великі економіки, передусім США, згортають свої програми підтримки на час пандемії. Це означає не лише, що долар дорожчає після тривалого періоду "дешевизни". Це означає, що принаймні частина інвесторів підуть із ризикованих ринків, як Україна, щоб повернутися до більше надійних активів у США.

Другою, але не менш важливою проблемою є те, що ціни на енергоносії навряд чи сильно зменшуватимуться порівняно із рекордними рівнями минулого року.

Це змушуватиме виробників також підвищувати ціни. А тарифи, які українському уряду вдалося обмежити на опалювальний сезон, почнуть зростати до "економічно обґрунтованого рівня".

"Світові ціни на енергоносії залишатимуться вищими довший час, ніж очікувалося, Це не лише тиснутиме на виробничі витрати бізнесу, але й потребуватиме поступового перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги, - каже голова НБУ. - Зберігатиметься і ціновий тиск з боку країн-торговельних партнерів України, у яких інфляція лише наближається до пікових значень."

Щоб стримати інфляцію, НБУ вирішив ще більше підвищити облікову ставку. Там не приховують, що і надалі готові її підвищувати.

Це означає, що вартість грошей для економіки, кредитні ставки теж зростуть.

Все це разом ще більше пригальмує економічний розвиток.

НБУ вже погіршив свій попередній прогноз для росту ВВП, знизивши його із 3,8% до 3,4%. А прогноз самої інфляції на 2022 рік підвищив із 5% до 7,7%.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Економіка»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Історія має свою правду, легенда - свою”
Віктор Гюго

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.