![]() |
У Гренландії були ліси. Колись |
До такого висновку, прийшли члени міжнародної групи учених, які здійснювали дослідження заборів проб, узятих під час буріння товщі гренландського крижаного панцира.
Як відзначив експерт в царині гляціології Університету провінції Альберта Майкл Шарп, залишки стародавніх лісів збереглися в мулистих нашаруваннях, змішаних з дрібним щебенем, які за тисячоліття були покриті двокілометровим панциром із льоду.
З отриманих результатів можна зробити висновок, що у порівняно недавньому геологічному минулому клімат у Гренландії був значно тепліший. Для існування лісів, де зростали ялина, осика і тис, необхідно, щоб температура влітку піднімалася вище 10 градусів, а взимку не падала нижче мінус 17 за Цельсієм.
Учені упевнені в тому, що сліди органіки, що збереглися в льоду, мають місцеве походження, а не були занесені до Гренландії вітром з південніших районів.
Для контролю вони провели відбір зразків з товщі льодовика "Джон Еванс" на канадському острові Елсмір і дійшли до висновку, що виявлені там фрагменти відповідають зразкам місцевої рослинності.
Результати дослідження важливі для розуміння процесів кліматичних змін, а також для оцінки стабільності крижаного панциру Гренландії, повне танення якого призвело б до підйому рівня Світового океану.