Стать дитини залежить від дієти матері? |
Як показують дослідження на мишах, дієта, якої мати дотримується перед зачаттям, можливо, впливає на стать її майбутньої дитини. Дослідження показує, що миші, яким давали препарати, що знижують рівень цукру в крові, значно частіше народжували дитинчат жіночої статі, аніж чоловічої.
Елісса Кемерон з University of Pretoria (ЮАР) і її колеги вирішили з’ясувати, як зміна дієти впливає на чисельне співвідношення статі - пропорцію самок і самців у рамках даної популяції.
Для цього вони за допомогою дексаметазону (DEX), стероїда, який перешкоджає попаданню глюкози у кровоносну систему, міняли рівень цукру в крові самок мишей під час запліднення.
Вчені поїли 20 мишей-самок водою з додаванням DEX впродовж перших трьох днів після того, як до них були допущені самці. Після цього мишам давали чисту воду. Кілька разів за час експерименту колеги Кемерон вимірювали рівень цукру в крові цих мишей, а також у крові 20 мишей з контрольної групи.
Середній рівень глюкози у крові мишей, що отримували DEX, впав з 6,47 до 5,24 мілімолів на літр. Вчені виявили, що 53% дитинчат від особин з контрольної групи виявилися самцями, тоді як серед потомства мишей, які отримували DEX, таких було лише 41%.
Як саме зниження рівня цукру в крові призводить до підвищення відсотка особин жіночої статі у потомстві, залишається незрозумілим. Попередній досвід, в якому брали участь миші-діабетики, показав, що гризуни з підвищеним рівнем цукру в крові дають більше самців, ніж очікувалося.
Біологи припустили, що, коли мати перебуває у стресовому стані, або має проблеми зі здоров’ям, у неї частіше з’являються діти жіночої статі, оскільки це дає еволюційну перевагу: слабкий самець, що народився від хворої матері, навряд чи знайде собі пару, а самка, якою б слабкою вона не була, швидше за все, принесе більше потомства.
Думка про те, що дієта впливає на чисельне співвідношення статі, вже прижилася серед народу. Згідно з фольклорною традицією, якщо родина хоче хлопчика, матері слід їсти більше червоного м’яса і солоних страв, а якщо дівчинку - то їй необхідно їсти рибу, овочі, шоколад і цукерки.
"Це цікаво, адже м’ясо на тривалий період підвищує рівень цукру в крові, тоді як солодкі страви різко підвищують цей показник, але ненадовго, після чого слідує різкий спад рівня глюкози", - говорить Кемерон.
Нагадаємо, що в 2006 році італійський дослідник Анжело Ганьяччі встановив, що худі жінки частіше народжують дівчаток.
Тоді італійцеві не вдалося пояснити, чим зумовлена така тенденція.