Аратта - На головну

13 жовтня 2024, неділя

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Бердичів (Житомирська область) в костьолі Святої Варвари 14 березня 1850 року місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком. В цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, окрім написання музики, він також керував роботами по реставрації тамтешнього органу...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Сьогодні - 350 років із дня розгрому промосковитського бунту Пушкаря-Барабаша

Слава козацька 22916 переглядів

Опубліковано - 11.06.2008 10:56 | Всі новини | Версія для друку

Сьогодні - 350 років із дня розгрому промосковитського бунту Пушкаря-Барабаша
Сьогодні - 350 років із дня розгрому промосковитського бунту Пушкаря-Барабаша
350 років тому запорізький гетьман Іван Виговський розгромив під Полтавою ватагу зрадників, які продалися московитам за примару гетьманської булави.

Після смерті Богдана Хмельницького старшинська рада обрала гетьманом Івана Вигов­ського, і невдовзі він уклав угоди з Польщею, Туреччиною, Молдовою, Воло­щиною, Семиграддям, Кримом та Швецією. Полтавський пол­ковник Мартин Пушкар, що теж претендував на бу­ла­ву, відправив до Москви донос, звинувачуючи гетьмана в намаганні «продати Україну Польщі». Та­кий самий донос написав і кошовий Запорозької Січі Яків Барабаш.

На­прикінці 1657 ро­ку проти гетьмана повстали козаки Полтавського і Мир­го­род­сь­кого полків, запорожці та селяни Полтавщини, були прозвані «дей­не­ками» (ту­рецькою мовою – «дрючок»). Козацький літописець описав дей­не­ків так: «Цей полк мав у собі мало товариства з добрим християнським сумлінням та й зброї не мав пригожої до війни, а лише рогатини, коси та киї, зате мав готові до вбивства і грабунків людських маєтків серця».

Переговори та війна

До Пуш­каря у Лубни прибув московитський окольничий Богдан Хитрово і від імені царя обдарував полковника соболями, одночасно на кор­доні зосередилася велика московит­сь­ка армія.

На початку трав­ня 1658 року 20-­тисяч­не ко­зацьке військо на чолі з Виговським ра­зом з ногайською кіннотою Ка­рач-бея перепра­вило­ся на Лі­вобережжя. Після безуспішних спроб гетьмана домовити­ся з опо­зи­цією про примирення союзники зав­дали пораз­ки 40-тисячному вій­сь­ку Пуш­ка­ря та Барабаша біля Красного Лугу та Пуст­озера і змусили його відступити до Пол­тави.

11 червня козакам з ногайцями вдалося виманити заколот­ників з міста до урочища Жуків Байрак і там розгромити їх вщент.

Пушкар хоробро бився і загинув у бою, а Бара­баш втік під захист московської армії, однак був схоплений козаками і пові­шений.

Ді­знав­шись про розгром повстання, московська армія відступила з прикордоння.

Від “Аратти”:ця повчальна історія наочно ілюструє актуальні події сьогодення. Бо й нині серед українців, на жаль, є свої Пушкарі й Барабаші. І Москва так само, як і колись - активно підтримує зрадніків інтересів українського народу, мародерів і бандитів, прагнучи відновити колоніальний статус нашої землі і знищити українську державність.

І про такий намір прямо заявляють московські державні очільники.

Питання полягає тільки в тому, чи є на чолі нації сучасний Виговський? Чи нині на Банковій засіли сучасні Пушкарі-Барабаші? Чи здатні ми самі відстояти свою землю і свободу, як це робили наші славетні пращури?
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Слава козацька»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Ніколи не виживе той народ, який сприймає трактування своєї історії очима сусіда”
Фрідріх Ніцше

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.