Чому людина їсть більше, ніж їй потрібно? |
Чому людина їсть більше, ніж їй потрібно. Це тема дослідження вченого-біохіміка Андрія Загайка, одного з лауреатів конкурсу «Молодий вчений 2006». Неекономне харчування, вважає вчений, - це феномен хом'яків, свиней і людей. Думка біохіміка – в усьому винні гормони ендоканабіноїди, близькі за структурою до речовин конопель, вони відповідають за апетит.
Повні збори харківських ректорів - перший ряд, губернатор на сцені. У філармонії вручають нагороди молодим вченим - диплом, квітка, комп'ютер. Десять номінацій, сотня лауреатів - юристи й гуманітарії, математики й хіміки.
Головних переможців семеро - ці вчені отримують гранти на продовження досліджень. Сім робіт журі обрало з-понад 200. В основному теми технічні.
Робота біохіміка Андрія Загайка - виключення. Завдяки гранту, він продовжить досліджувати проблему: чому людина їсть, навіть коли не відчуває браку в енергії.
Андрій Загайко, біохімік:
- Ми вивчаємо вміст у головному мозку особливих речовин, регуляторів харчової поведінки, які називаються ендоканабіноїди, які є аналогами, точніше їхніми аналогами є речовини з конопель. Власне, так було й з речовинами з маку. Морфіни спершу були відкриті, потім виявилося, що в мозку людини є речовини свої – ендорфіни.
Робота водночас і фундаментальна - нейрохімія – неоране наукове поле, говорить вчений, речовини, які вивчає біолог, відкрили лише 10 років тому, - але і прагматична.
Можливо, тому журі вирішило дати грант. Поки лікування за допомогою ідеального аналога речовин з конопель - лише теорія. В організмі речовина перебуває у надмікроскопічних дозах, а тому з нею складно працювати. Але головне, механізм зрозумілий.
Андрій Загайко, біохімік:
- Дозволяє підсилювати прийняття їжі, підвищувати апетит. І згідно з цим, змінюючи ці речовини, даючи аналоги цих речовин, можна впливати на якісь харчові й поведінкові реакції людини, і в такий спосіб впливати на кількість їжі, що надходить в організм людини».)
Сучасні засоби для схуднення вчений називає небезпечними. По-перше, повні люди приймають нехарактерні для організму речовини, а тому побічний ефект не піддається прогнозам. А по-друге, лікують модні засоби не причину хвороби - а наслідок, не з мозком працюють, а тільки прибирають жирові відкладення.
Ще одним плюсом роботи вчений називає можливість допомагати як занадто повним, так і людям з поганим апетитом. Якщо кількість природного аналога речовин коноплі в організмі підвищувати – людина постійно відчуватиме потребу в їжі.