Чому програє Iзраїль? |
На Близькому Сходi триває повномасштабна вiйна iз застосування авiацiї, флоту, пiхоти та важкої зброї, вiйна, яка справляє суперечливе враження. Бо, з одного боку, це типова сучасна вiйна, коли масово руйнують цивiльну й вiйськову iнфраструктури ворога, коли нiхто не звертає уваги на численнi жертви серед мирного населення. А з iншого...
Уже впродовж мiсяця найсильнiша армiя регiону - iзраїльська - безперервно бомбардує, обстрiлює, проводить спецоперацiї проти Лiвану та його iсламських терористiв iз "Хезболли". А ефективнiсть цих воєнних дiй навiть нефахiвцевi в цiй сферi видається дуже i дуже сумнiвною. Адже ракети "Хезболли" - як падали, так i падають на територiю Iзраїлю, увесь час розширюючи ймовiрну зону ураження. А з iншого - славетним iзраїльським командос так i не вдалося анi знищити самих терористiв, анi лiквiдувати їхнього лiдера - шейха Насруллу.
Навiть бiльше, iзраїльтяни так i не зумiли знайти своїх викрадених солдатiв i перекрити шлях постачання бойовикiв боєприпасами. Як результат - "антитерористична операцiя" до непристойностi затягнулася, а авторитет Iзраїлю у свiтi стрiмко падає. I не допомагають навiть надзусилля Сполучених Штатiв та пропагандистськi таланти iзраїльских лiдерiв. А ООН усерйоз розмiрковує над перспективою втручання у цей конфлiкт.
Чому ж так погано iзраїльтяни протистоять iсламiстам? Експертну оцiнку "Експрес" попросив дати Михайла Самуся, фахiвця Центру дослiдження армiї, конверсiї та роззброєння:
- Чому Iзраїлю не вдається побороти "Хезболлу"?
- Насамперед тому, що угруповання "Хезболла" не таке вже й мале, як дехто може думати. У тих лавах до кiлькох тисяч добре пiдготовлених бойовикiв i ще кiлька тисяч резервiстiв iз числа лiванських шиїтiв. Тобто iзраїльськiй армiї протистоїть добре пiдготовлене угруповання, яке веде партизанську вiйну. А партизанську вiйну виграти регулярнiй армiї дуже важко.
Тому й не слiд дивуватися, що Iзраїль так мало досяг, використовуючи найсучаснiшу технiку. Бо цим перемогти партизанiв складно. Iсторiя свiтових вiйн ряснiє прикладами, коли дуже потужне вiйсько не могло перемогти "купки" незрозумiлих людей з автоматами.
Крiм того, озброєння "Хезболли" дуже добре пiдходить саме до такого партизанського опору. Бойовики, зокрема, озброєнi автоматами рiзних систем - вiд АК до М-16, ручними кулеметами, протитанковими гранатометами, керованими ракетами (в тому числi радянського виробництва "Малютка" та сучасними iранськими ракетами "Тупан" i "Тупан-2").
Що ще непокоїть Iзраїль - ракетнi обстрiли бойовикiв. Їх проводять системами залпового вогню, якi є варiантами радянських систем "Град". Однак у "Хезболли" вони зробленi в мобiльному варiантi. Якщо "Град" розташовують на вантажiвках, то в "Хезболли" цi установки мають лише по кiлька секцiй, якi можна доставляти вручну. Тому бойовики можуть дуже швидко обстрiлювати i так само швидко вiдступати з бойових позицiй. А це утруднює Iзраїлевi боротьбу з угрупованням.
А ще - "Хезболла" з часу вiдступу Iзраїлю з пiвденного Лiвану створила там дуже потужну iнфраструктуру для партизанської кампанiї: гнiзда для снайперiв, вогневi позицiї, засiдки. Тому дуже важко, не проводячи масштабної сухопутної кампанiї, лише за допомогою авiацiї завдавати шкоди бойовикам.
- Чому, на вашу думку, нiчого не чути про присутнiсть у Лiванi лiванської ж армiї? Чому вона не опирається вторгненню на свою територiю iноземних вiйськ?
- Нам справдi важко зрозумiти, чому, коли бомбардують державу, її регулярної армiї нiде не видно. Але рiч у тiм, що лiванська армiя дуже слабка й нечисленна. За пiдрахунками лiванських вiйськових джерел, вона може нараховувати лише 38 тисяч воякiв i не здатна реально протистояти нападовi. Тим бiльш - протистояти авiанальотам й артобстрiлам. Ця армiя може, звичайно, втрутитися, та лише тодi, коли Iзраїль розпочне повномасштабну сухопутну операцiю. А її iзраїльтяни наразi у великому обсязi не проводили.
Натомiсть "Хезболла" створена 1982 року, коли Iзраїль ввiв свої вiйська в пiвденний Лiван. I вiдтодi саме "Хезболла" - основна сила оборони пiвдня країни. Оскiльки ж полiтичне керiвнитво Лiвану запевняє, що уряд не контролює дiяльнiсть "Хезболли", то населення бiльше покладається саме на допомогу угруповання, а не власної армiї.