Передвиборча торгівля. Гарант готовий підтримати ідею Януковича, якщо... |
Про це Глава держави заявив на зустрічі зі студентами та викладачами Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Президент висловив переконання, що скасування депутатської недоторканності та запровадження відкритих списків відповідає очікуванням суспільства.
«Якщо ми знаходимо компроміс по цих двох позиціях – позиціях, які всенародно підтримуються, я готовий піти на той крок, щоб ми провели дострокові і президентські, і парламентські вибори», – сказав він.
Водночас Віктор Ющенко назвав рішення Верховної Ради про призначення виборів Президента на 25 жовтня таким, що не є законним. «Зрозуміло, воно політичне», - сказав Глава держави, нагадавши про норму Конституції, яка передбачає проведення наступних виборів Президента в останній тиждень останнього місяця п'ятого року повноважень. «Таким чином, 17 січня 2010 року - вибори нового Президента, як імперативно передбачає Конституція України...і дискусії тут якоїсь серйозної правової немає», - переконаний Президент.
Говорячи про наполягання змінити виборче законодавство, він наголосив, що без запровадження пропорційної системи виборів за відкритими списками до парламенту прийдуть ті самі політичні діячі.
«Парламент не змінить своєї якості», - сказав Президент. Віктор Ющенко переконаний, що таким чином вибори можуть перетворитися на «марнування державних коштів».
Щодо зняття депутатського імунітету, Віктор Ющенко нагадав, що відповідний законопроект знаходиться у парламенті приблизно півтора-два роки, і ніхто не збирається його розглядати. Саме тому, наголосив Глава держави, він наполягатиме, аби Верховна Рада паралельно із зміною виборчої системи затвердила рішення щодо скасування депутатської недоторканності у частині притягнення парламентаріїв до кримінальної відповідальності.
Водночас Глава держави підкреслив, що навіть проведення виборів не повинно відкласти конституційну реформу «у довгу шухляду». У цьому контексті Віктор Ющенко закликав Верховну Раду якнайшвидше сформувати конституційну комісію з тим, щоб надалі вся процедура оновлення Конституції завершилася проведенням всенародного референдуму.
«Для мене як для Президента не принципово, чи вибори відбудуться на два-три місяці раніше чи пізніше. Це не суть. Найголовніше, щоб ми ці місяці, які залишилися і до тих, і до інших виборів провели продуктивно, щоб ми вийшли на якісно нове поле національного законодавства, яке більш фундаментально регулює питання, що сьогодні стримують український прогрес, породжують нестабільність, перш за все, політичну», - підкреслив Президент.
А тим часом, нардеп Роман Зварич припускає, що у випадку, якщо гарант, наприклад, стомившись від праці, подасть заяву про складення повноважень - йому підуть назустріч.
«Для проведення одночасних дострокових парламентських і президентських виборів необхідно, щоб синхронно ВР і Президент склали повноваження… Якщо Президент подасть заяву до ВР про власну відставку, то парламент може прийняти її 226 голосами… При цьому я не бачу правових шляхів для розпуску ВР… Якщо буде підписаний Указ Президента про розпуск парламенту без конкретних правових підстав, то такий указ буде незаконним. Я можу точно сказати, що реакція ВР буде однозначною. Вона буде виражена у порядку початку процедури імпічменту Президента за ознаками злочину у діях глави держави за кваліфікацією перевищення владних повноважень», - сказав Зварич.
Як повідомлялося раніше, на проведенні одночасних дострокових виборів Президента і парламенту наполягає Партія Регіонів.