До Майдану у Кишиневі не причетна жодна партія |
Студенти багатьох вищих навчальних закладів вийшли на вулиці, вимагаючи перерахунку голосів. Прибічники ліберальної опозиції не вірять офіційним даним, згідно з якими перемогу на виборах втретє поспіль здобули комуністи. Демонстранти налаштовані рішуче: закидали камінням і підпалили будівлю президентської канцелярії, потім взяли штурмом будівлю парламенту.
Своє невдоволення натовп демонстрував, викидаючи меблі з вікон депутатських офісів і спалюючи їх у великому багатті перед парламентом. Поліція здебільшого не втручається. Демонстрації проходять стихійно: протестувальники не мають жодних узгоджених вимог, дехто вигукує антикомуністичні гасла, деякі учасники демонстрації тримають в руках прапори Молдови і Європейського союзу.
Опозиція сподівається очолити стихійні протести
Акції протесту молоді не координує жодна з опозиційних партій, а молодь вийшла на вулиці на заклик низки громадських організацій. Однак політики, які вимагають проведення повторного голосування, вирішили скористатися невдоволенням людей і закликають «боротися до перемоги».
«Я вбачаю свій обов’язок у тому, аби стати на бік цих чудових молодих людей, які зрозуміли, чому важливо не сидіти, склавши руки, а висловити свою точку зору про результати виборів», - сказав кореспонденту «Німецької хвилі» лідер Ліберально-демократичної партії Владімір Філат.
Невизначеність щодо фальсифікацій
Щодо закидів опозиції про фальсифікацію результатів голосування на користь комуністів, речник кишинівського представництва Організації з безпеки і співробітництва в Європі Матті Сідорофф сказав: «Я не хотів би коментувати це, поки не оголошені остаточні офіційні результати голосування. Але очевидно, що між невдоволенням демонстрантів і достовірністю результатів є зв'язок. Більше я сказати не можу». ОБСЄ, за словами речника, контактує з усіма політичними силами із закликом зробити все можливе для припинення насильства.
За перебігом голосування у неділю стежили близько двохсот спостерігачів ОБСЄ. У понеділок голова представництва організації у Кишиневі Петрос Ефтиміу заявив, що «у цілому задоволений перебігом голосування, яке відбувалося переважно демократично». ОБСЄ офіційно розкритикувало лише недопущення до голосування 30 тисяч громадян Молдови, які проживають у Придністров’ї.