Аратта - На головну

16 травня 2024, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Археологи навчилися датувати кераміку за допомогою вогню

У світі науки 7114 переглядів

Опубліковано - 21.05.2009 04:45 | Всі новини | Версія для друку

Нова методика датування керамічних виробів працює для зразків віком до двох тисяч років.
Нова методика датування керамічних виробів працює для зразків віком до двох тисяч років.
Вчені розробили новий метод датування кераміки. Принцип методу дуже простий, і він підходить для всіх виробів, отриманих при випаленні глини в печі.

Стаття дослідників з'явилася в журналі Proceedings of the Royal Society A. Коротко принцип описаний в прес-релізі Манчестерського університету.

Новий метод використовує властивість кераміки вбирати атмосферну вологу. Як тільки керамічний виріб дістають з печі для випалювання, починається хімічна реакція з присутньою в повітрі водою. Чим старше виріб, тим більше молекул води увійде до його складу. Відповідно, з роками маса керамічного виробу збільшується.

Ученим вдалося встановити закономірність зміни маси з часом. Для того, щоб оцінити вік зразка, його необхідно зважити, а потім випарувати "додаткову" воду у високотемпературній печі. Порівнявши масу до і після випаровування, науковці за знайденою ними формулою можуть вирахувати вік зразка. Чи залежить швидкість поглинання від вологості навколишнього середовища, не повідомляється.

Новий метод працює для зразків віком до двох тисяч років. У перспективі автори сподіваються удосконалити його для датування об'єктів, створених до десяти тисяч років назад.

Крім того, технологія, перевернена "з ніг на голову", може застосовуватися для оцінки кліматичних змін, що відбувалися у минулому. Якщо ученим відомо, коли було обпалено керамічний виріб, вони зможуть встановити середню температуру навколишнього повітря за увесь період існування зразка. Поки важко сказати, наскільки корисним може бути таке усереднене знання для кліматологів.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Скільки рабів, стільки ворогів”
Сенека

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.