Аратта - На головну

21 грудня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- серед найдавніших та найважливіших символів Великоднього яйця (писанки) є символ Сонця. Найпростішим зображенням Сонця є коло з промінням або без нього. На Великодніх яйцях, незалежно від релігії, що існують на Україні, також зображено восьмиконечну зірку, що в минулому була символом Сонця. Свастика (сварга, свастя), або як її називали “нерівний хрест” або “гусячі шийки”, в язичницькі часи була символом Сонця. В ті часи, вважалося, що яйце було талісманом, що мав значну силу, оскільки воно захищало власника від хвороб, невдач або злого ока. Символічна сила Великоднього яйця пояснювалася не лише тим, що воно захищало власника від злого, але й тим, що воно захищало людей та зберігало людський рід.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Археологи навчилися датувати кераміку за допомогою вогню

У світі науки 7232 перегляди

Опубліковано - 21.05.2009 04:45 | Всі новини | Версія для друку

Нова методика датування керамічних виробів працює для зразків віком до двох тисяч років.
Нова методика датування керамічних виробів працює для зразків віком до двох тисяч років.
Вчені розробили новий метод датування кераміки. Принцип методу дуже простий, і він підходить для всіх виробів, отриманих при випаленні глини в печі.

Стаття дослідників з'явилася в журналі Proceedings of the Royal Society A. Коротко принцип описаний в прес-релізі Манчестерського університету.

Новий метод використовує властивість кераміки вбирати атмосферну вологу. Як тільки керамічний виріб дістають з печі для випалювання, починається хімічна реакція з присутньою в повітрі водою. Чим старше виріб, тим більше молекул води увійде до його складу. Відповідно, з роками маса керамічного виробу збільшується.

Ученим вдалося встановити закономірність зміни маси з часом. Для того, щоб оцінити вік зразка, його необхідно зважити, а потім випарувати "додаткову" воду у високотемпературній печі. Порівнявши масу до і після випаровування, науковці за знайденою ними формулою можуть вирахувати вік зразка. Чи залежить швидкість поглинання від вологості навколишнього середовища, не повідомляється.

Новий метод працює для зразків віком до двох тисяч років. У перспективі автори сподіваються удосконалити його для датування об'єктів, створених до десяти тисяч років назад.

Крім того, технологія, перевернена "з ніг на голову", може застосовуватися для оцінки кліматичних змін, що відбувалися у минулому. Якщо ученим відомо, коли було обпалено керамічний виріб, вони зможуть встановити середню температуру навколишнього повітря за увесь період існування зразка. Поки важко сказати, наскільки корисним може бути таке усереднене знання для кліматологів.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Найкращі закони народжуються зі звичаїв”
Жозеф Жубер

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.