![]() |
В день помирало від голоду 25 тисяч людей |
Тоді в день помирало від голоду 25 тисяч людей. Лише в такий спосіб Сталін зміг залишити Україну у складі Радянського Союзу, - переконують історики.
Волинянин Григорій Гуртовий знає правду про голодомор і без документів. Знаному натепер історикові-краєзнавцеві судилося пережити лихо першокласником.
Він пам’ятає, як замість паляниці мати годувала його кашею з акацієвим цвітом, травою і дрібними гризунами.
Такі наїдки стали розкішшю після того, як піонери колективізації на селі конфіскували в родини весь урожай зернових.
Григорій Гуртовий, жертва голодомору:
- Мати вже зробилася, як скелет. Ми теж похудали, ми уже були пухлими. Знаєте, що таке пухлий? Це ноги, як валянки, живіт висить, як торба, важко ходити. І сестричка такою була. Але мама намагалася ту найменшеньку рятувати. Просто варила траву. Десь вона корінці якісь копала. Вона їх сушила. Така біла серединка у корінцях. Ніби це теперішня осока. З них коржики пекла. Вони пахучі такі були. Тобто можна було їсти – це був маленький порятунок. Потім ходили, ховрахів ловили. Пам’ятаю, який смачний суп був із тих ховрахів. Потім пару пташок ще зловили. А то була лобода, трава всяка.
Першою такого харчування не витримала півторарічна сестра Грицька – Віра. Вона померла від виснаження.
Смерть дитини стала для Гуртових сигналом. Вони тікають із Запоріжжя на північ України. Голод там був не настільки відчутний, принаймні, не було канібалізму.
Григорій Гуртовий, жертва голодомору:
- Якось я пішов на другу вулицю і побачив отой жах, що хлопчинку Колю, мати його зварила. Це незрозуміло було, але я побачив, як міліція ту жінку вела. І вона кричала, руки вгору підіймала, кричала, як божевільна. А той казан паруючий виносили на воза».
Викривальні документи ДПУ, розсекречені українською Службою безпеки, не є сенсаційними, - кажуть дослідники. І не відкривають усієї правди про той період. Але ці матеріали допомагають дослідити, які вказівки і від кого отримували співробітники органів держбезпеки.
Приміром, співставлення дат наказів із грифом «цілком таємно» зайвий раз свідчить про те, що голодомор був цілеспрямованою акцією проти українського народу.
Щоправда, історик Станіслав Кульчицький поточнює, що Сталін мав на меті знищити не націю українців, а власне Україну як чисельну й економічно міцну державу.
Станіслав Кульчицький, заступник директора Інституту історії України:
- Сталін дуже боявся Україну, він боявся, що ця національна республіка не менша, ніж інші всі республіки разом узяті за своїм потенціалом людським і економічним. І він боявся не утримати Україну. Тоді тільки терор міг допомогти тому, щоб Україна залишалася в складі Радянського Союзу».
Із розсекреченими документами можна ознайомитися на офіційному сайті СБУ. Дослідники сподіваються, що текстами зацікавиться світова спільнота, і це допоможе довести світові, що український голодомор таки був геноцидом.
До цього, кажуть архіваріуси, в Інтернеті було розміщено лише один офіційний документ про правду тих часів.