Земля віддаляється від Сонця на 15 сантиметрів на рік |
Стаття дослідників з'явиться в журналі Astronomy and Astrophysics, а її короткий виклад наводить видання Sky and Telescope. Препринт роботи доступний на сайті arXiv.org.
До цього часу фахівці в галузі астрономії не могли пояснити, феномен віддалення Землі від Сонця. Згідно з однією із гіпотез, це відбувається через втрати зіркою маси в результаті викидів і сонячного вітру, а також через дію загадкової темної матерії.
Японські ж дослідники пояснюють цей процес звичайною гравітаційною взаємодією.
Відомо, що в неоднорідному гравітаційному полі протяжні тіла відчувають так звану приливну взаємодію з боку поля, яке їх деформує. Саме цим пояснюються припливи і відливи, що викликаються приливною дією Місяця на Землю. Маса Сонця приблизно в 3,2 x105 разів більше, ніж маса Землі, однак остання все одно надає відчутний приливний вплив на світило.
Розрахунки вчених показують, що в результаті період оберту навколо власної осі Сонця поступово зменшується на три мілісекунди за 100 років, а Земля поступово віддаляється. Схожим чином Місяць щорічно подовжує період власного обертання Землі на 0,000017 секунди, віддаляючись від нашої планети на чотири сантиметри.
Середня відстань від Землі до Сонця є важливим астрономічним параметром, який носить назву астрономічної одиниці. Згідно з найсучаснішим даними, одна астрономічна одиниця дорівнює 149597870,696 кілометра. У 2004 році російські астрономи Григорій Красинський і Віктор Брумберг встановили, що щорічно Земля віддаляється від Сонця в середньому на 15 сантиметрів.
Раніше група дослідників з Китаю, Німеччини, США виявила, що Земля піддається бомбардуванню електронів високих енергій з боку розташованого близько до Сонячної системи таємничого об'єкта, який можливо, складається з темної матерії.