Японський парламент прийняв закон про повернення чотирьох Курильських островів |
Голосування відбулося на пленарному засіданні палати і було, як повідомили його ініціатори, «одноголосним». Депутати проголосували за закон, який проголошує острови Ітуруп, Шикотан, Кунашир, а також Південно-Курильський кряж (групу островів Хабомаї) «невід'ємною частиною Японії».
Сьогодні ж законопроект, що доповнює і підсилює всі нині чинні із цього приводу подібні акти, був направлений для затвердження до верхньої палати найвищого законодавчого органу країни. Як відзначають у зв`язку з цим у японських політичних колах, «напевно, цей документ набуде юридичної сили вже протягом поточної парламентської сесії, яка завершується 28 липня».
Законопроект, за задумом прихильників його ухвалення в урядових і опозиційних колах, «покликаний сприяти швидкому поверненню чотирьох островів, що належать Японії» і активізації загальнонаціонального руху з цією метою. Закон також передбачає подальше розширення безвізового режиму для росіян, що проживають на Курилах, і японців, які раніше проживали на островах, але були вимушені їх покинути.
Новий закон повинен доповнити вже існуючі законодавчі акти по Курилах і напередодні російсько-японських переговорів, які пройдуть на липневому саміті G8, додати новий імпульс кампанії, що проходить в Японії, по поверненню островів.
Курильські острови перейшли під контроль СРСР після Другої світової війни. Японія продовжує претендувати на декілька південних островів. Через неврегульовану територіальну суперечку між РФ і Японією до цих пір не підписаний мирний договір, хоча ще 1956 року сторони підписали декларацію про припинення війни.
Японські політики правого спрямування періодично роблять різкі заяви на адресу російської сторони. У травні прем'єр-міністр Таро Асо заявив, що Росія продовжує «незаконну окупацію» Південних Курильських островів. Російський МЗС висловив офіційний протест, назвавши японські претензії неправомірними.