![]() |
Хто нажився при “помаранчевій владі” і кому не заважає криза |
Статки Ахметова складають 9,6 мільярда доларів. За цим показником, пише видання, Ахметов обігнав найбагатшого росіянина Михайла Прохорова, статки якого журнал Forbes оцінив в 9,5 мільярда доларів.
У 2008 році статки Ахметова, президента клубу "Шахтар" і власника холдингу System Capital Management (майже 90 підприємств), було оцінено "Корреспондентом" в 31,1 мільярда доларів.
Друге місце в рейтингу "Корреспондента" зайняв співвласник групи "Приват" Ігор Коломійський, а на третьому місці - Віктор Пінчук, контролюючий групу Interpipe (зять екс-Президента Леоніда Кучми - "Аратта").
На четвертому місці - інший представник Дніпропетровська - Геннадій Боголюбов (1,7 млрд. дол). П'яте місце в списку зайняв Костянтин Жеваго (919 млн. дол), шосте-восьме місця ділять Сергій Тарута, Віталій Гайдук і Олег Мкртян (всі по 753 млн. дол). На дев'ятій позиції розташувався Олександр Ярославський (620 млн. дол), а замикає десятку Володимир Бойко (606 млн. дол).
Лідером падіння в 2009-му став Роман Лунін, власник мережі “Велика Кишеня”. Всього за один рік його статки погіршилися - капітал скоротився в 11 разів.
За минулий рік список українських мільярдерів скоротився з 24 до 4 прізвищ. Всього 50 найбагатших жителів України мають в своєму розпорядженні статки в розмірі 28,9 мільярда доларів, що на 83,9 мільярда доларів менше, ніж в 2008 році. Проте, це як і раніше більше річного бюджету України.
У 2008 році в рейтинг 50 найбагатших українців вперше потрапила жінка. Це Філя Жебрівська (на яку нещодавно було скоєно збройний напад, в результаті якого вона отримала два кульових поранення в спину - прим. "Аратти"), співвласниця фармацевтичної компанії "Фармак".
У квітні 2009 року свій рейтинг найбагатших людей України опублікував український тижневик "Фокус". За даними видання, за минулий рік список українських мільярдерів скоротився з 21 до 4 прізвищ, а загальний статок 150 найбагатших людей України "Фокус" оцінив в 33,3 мільярда доларів. При цьому активи Ахметова були оцінені виданням в 3,7 мільярда доларів, що на 11 мільярдів доларів менше, ніж в 2008 році.
Лідер списку ТОП-50 в 147 разів багатший за людину, яка займає останній рядок рейтингу. Минулого року Ахметов був в 114 раз багатший за аутсайдера, в позаминулому - в 68 разів.
Партія регіонів залишається найзаможнішою громадсько-політичною організацією. 13 осіб із списку ТОП-50 мають партквитки регіоналів. В сумі їх капітал цього року оцінюється в 11,4 млрд. дол. Найближчий переслідувач біло-блакитних - Блок Юлії Тимошенко. В лавах БЮТ всього п'ять учасників рейтингу, які в сукупності володіють 2,45 млрд. дол.
Прийнято вважати, що концентрація капіталу в багатій олігархами Росії - одна з найвищих в світі. Проте десять найбагатших росіян володіють підприємствами, які в сумі коштують лише небагато більше як 3% від ВВП РФ. В Україні ж десятка найбагатших людей володіє активами більшими за 10% від ВВП країни.
Якщо статки найбагатших українців скорочуватимуться нинішніми темпами, то наступного року в Україні залишиться лише один мільярдер, а вхідний квиток в список 50 найбагатших українців складе порядку 20 млн дол - рівно стільки на початку минулого року коштувала найдорожча квартира в Києві, розташована за адресою вул. Велика Житомирська 20/1.
Середня зарплата в Україні складає 1850 грн. (230 дол). Це означає, що людині з такою платнею потрібно попрацювати понад 282 тисяч років, щоб увійти до нинішнього ТОП-50 найбагатших. А на те, щоб очолити нинішній рейтинг, треба попітніти 41,7 млн. років.
До речі, 70% українців продовжують жити за межею бідності. Саме стільки жителів України, за критеріями бідності Всесвітнього банку, живе не більше ніж на три долари в день.
Варто відзначити, що криза негативно позначилася на особистих статках всіх багатих людей планети. За підрахунками Forbes, загальний розмір активів найбагатших людей планети за минулий рік скоротився майже на 2 трильйони доларів - до 2,4 трильйонів доларів.