![]() |
Титан виявився найбільш схожою на Землю планетою |
Під час детального вивчення Титану дослідники виявили на ньому гірські пасма, бархани, численні озера і вершини, в яких астрономи вбачають можливі вулкани. Як і на Землі, атмосфера на Титані, схоже, стерла сліди більшості метеоритних кратерів.
При цьому вчені стверджують, що існуючі на планеті умови зовсім не підходять для життя людини.
"Дивно, наскільки поверхня Титану нагадує земну", - говорить американський планетарний геолог доктор Розан Лопес з лабораторії в каліфорнійському Пасадене.
Титан є дуже холодною планетою: середня температура на його поверхні - в районі мінус 180 градусів Цельсія. Вода тут не існує ні в якому вигляді, крім глибоко замороженого льоду. А роль води в гідрологічному циклі на Титані виконують метан і етан - вони випадають у вигляді дощу та снігу, вони ж формують озера та річки, розповідають астрономи.
Титан - єдиний з відомих людині природних супутників, на якому є щільна атмосфера. Крім того, це єдине з відомих (крім Землі) небесних тіл, на поверхні якого існують стабільні рідкі озера.
Всі ці дані надсилає дослідникам американська автоматична станція Касіні, яка обстежує Сатурн і його супутники протягом останніх п'яти років. Крім того, Касіні зіграла роль базового корабля для апарата Гюйгенс Європейського космічного агентства, який в 2005 році сів на поверхні Титану.
Останні дані, отримані від Гюйгенса, доктор Лопес виклала учасникам генеральної асамблеї Міжнародного астрономічного союзу, що проходить в Ріо-де-Жанейро.
Серед цікавих фактів, якими вона поділилася, були й свідоцтва існування на Титані крижаних і нашатирних кріовулканів. Судячи з переданим Касіні фотографій, ці вулкани викидають нашатир на поверхню планети.
В цілому ж хімічний склад атмосфери Титана, як вважають вчені, дуже схожий на той, який був у атмосфери Землі під час її (атмосфери - кор.) формування.